Η ομάδα του Βενσά Κολέ, Στρασβούργο νίκησε με 78-69 την Λε Μάν και με αυτόν τον τρόπο άρχισε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στα ημιτελικά του Γαλλικού πρωταθλήματος.

Χάρη σε ένα σερί 13-0 στη δεύτερη περίοδο, ήταν αρκετό για να γείρει η πλάστιγγα υπέρ της Στρασμπούρ, στον πρώτο ημιτελικό της Γαλλίας. Χάριν αυτού, η γηπεδούχος προηγήθηκε 41-28 στο ημίχρονο και έτσι άντεξε την αντεπίθεση των… άλλων (46-41), πριν σημειωθεί νέος οίστρος (10-0) έως το 56-41 του 26′. Έκτοτε, η ΛεΜαν δεν πλησίασε περισσότερο από επτά πόντους, με τον Φοφάνα να κάνει ρεκόρ καριέρας, με 18π., ενώ άρπαξε και 9 ριμπ. Ο Κάμπελ (που βλέπετε στη φωτογραφία) είχε 17π., ο Τουπάν συμπλήρωσε 15 και ο Χάουαρντ 10 -άλλος διψήφιος δεν υπήρχε.

Για τους φιλοξενούμενους, ο Μπεμπουάλ έφτασε τους 14π., ο Γιαρού είχε 13 και 7 ριμπ. και ο Κορνελί 12. Οι νικητές είχαν 8 περισσότερα ριμπάουντ και άλλες τόσες περισσότερες βολές. Το άλλο ζευγάρι των ημιτελικών είναι το Λιμόζ-Νανσί και ξεκινά την Κυριακή (31/5).