H Μπάμπεργκ αν και βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο ακόμα και με 7 πόντους (42-35) από την Λουντβίγκσπουργκ , τελικά επικράτησε με 87-79 και πέρασε με σκορ 3-0 στην επόμενη φάση του πρωταθλήματος Γερμανίας, εκεί που θα περιμένει τον νικητή του ζευγαριού της Βόννης με την Ούλμ.

Η Μπάμπεργκ  ομάδα του γνωστού μας από το πέρασμα του από τον πάγκο της Εθνικής μας, Αντρέι Τρινκέρι, αν και βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο ακόμα και με 7 πόντους, τελικά πανηγύρισε την νίκη με 87-79 που ταυτοχρόνως της δίνει και την πρόκριση με σκορ 3-0 στην σειρά κόντρα με την Λουντβίγκσπουργκ.

Για τους νικητές μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Γουαμάκερ ο οποίος σταμάτησε στους 21 πόντους, ενώ τον ακολούθησε στο σκοράρισμα ο Ρόμπινσον με 16 πόντους. Στην αντίπερα όχθη αυτός που ξεχώρισε για την Λουντβίγκσπουργκ ήταν Κένεντι ο οποίος πέτυχε 22 πόντους.

Ενώ στο άλλο παιχνίδι της ημέρας η Μπάγερν από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, επέβαλε το ρυθμό της κόντρα στους Σκαϊλάινερς και προηγήθηκε με 25-18. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν στην συνέχεια και παρά το γεγονός πως η ομάδα του ΣβέτισλαβΠέσιτς χαμήλωσε «ταχύτητα», δεν απειλήθηκε ουσιαστικά και έφτασε στην νίκη με 82-64 και το 2-1.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Τέιλορ με 23 πόντους ενώ για τους Σκαϊλάινερς ξεχώρισε ο Μπαρτέλ με 17 πόντους.