Τη 13η νίκη της στο πρωτάθλημα πήρε η Εστουντιάντες, η οποία κέρδισε την τελευταία Μανρέσα με 90-75. Οι γηπεδούχοι, έφτασαν έτσι την Μπανταλόνα στην 10η θέση και βλέπουν πλέι οφ. Τελευταία παρέμεινε η Μανρέσα με 5 νίκες κι απ ότι φαίνεται δύσκολα θα γλιτώσει τον υποβιβασμό στην δεύτερη κατηγορία της Ισπανίας.

Η Εστουντιάντες πήρε από την αρχή του αγώνα τον έλεγχο του παιχνιδιού και δυσκολεύτηκε μόνο για ένα ημίχρονο (38-35). Ακόμα κι όταν οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο (64-61), οι “φοιτητές” με ένα σερί 7-0 ανέβασαν ξανά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων, φτάνοντας εύκολα στο τελικό 90-75.

Κορυφαίοι παίκτες για την Εστουντιάντες, που είχε 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ήταν οι Γκρέιτζερ (17π), Γκάμπριελ (20π) και Κλαρκ (19π), ενώ πολύ καλή εμφάνιση για τη Μανρέσα πραγματοποίησαν οι Χανγκά (16π) και Ντε Βρις (13π). Αύριο διεξάγεται το μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής ανάμεσα στη Μπαρτσελόνα και τη Βαλένθια.