Κάνοντας ένα «ισοπεδωτικό» τρίτο δεκάλεπτο απέναντι στην Γκραν Κανάρια (16-2 επιμέρους σκορ), η Ρεάλ Μαδρίτης φρόντισε να μην ανησυχήσει και να πάρει μία εύκολη, τελικά, εντός έδρας νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο ημίχρονο με 38-43, όταν όμως οι παίκτες του Λάσο πάτησαν για λίγο το «γκάζι», τελείωσαν την υπόθεση νίκης και δεν άφησαν άλλα περιθώρια στους αντιπάλους τους. Κορυφαίος για τους «Μερένχες» ο «δικός μας» Γιάννης Μπουρούσης με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ και ο έτερος σέντερ Γκουστάβο Αγιόν πέτυχε double double με 10 πόντους και 13 ριμπάουντ. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μπέλας με 13 πόντους και 4 ασίστ.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ρίβερς 7 (1), Νοσιόνι 8 (2), Καμπάτσο 2, Μασιούλις 2, Ρέγιες 1, Σ. Ροντρίγκεζ 7 (1), Αγιόν 10, Γιούστα, Κάρολ 5 (1), Μπουρούσης 14, Μεζρί 9

Γκραν Κανάρια (Ρενέσες): Όλιβερ 3 (1), Νιούλι 8, Ουρτασούν 7 (1), Μπέλας 13 (1), Μπάεζ 4, Κένταλ 4, Σαντάνα, Παουλί, Ταβάρες 4, Κούριτς, Ο’ Λίρι 6, Σάμερς 8