Πέρα από το παιχνίδι του ΠΑΟΚ, με άλλες δυο αναμετρήσεις συνεχίζεται η σημερινή 7η αγωνιστική ημέρα του Eurocup. Ενημερωθείτε παρακάτω αναλυτικά.

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Ρέτζιο Εμίλια επί της Παρί με 78-72, σε ένα παιχνίδι ιδιαίτερα αμφίρροπο μέχρι το τέλος. Σε κάθε δεκάλεπτο είχαμε διακυμάνσεις στο σκορ αλλά η μεγάλη διαφορά έγινε στο τελευταίο και πιο κρίσιμο. Εκεί, παρότι οι φιλοξενούμενοι μπήκαν προηγούμενοι με 51-53, η Ιταλική ομάδα έδειξε τις διαθέσεις της και με επιμέρους 27-19 έφτασε στην νίκη. Κορυφαίος για την Ρέτζιο ήταν ο Πολονάρα με 24 πόντους ενώ για τους ηττημένους ο Φόρντ με 21.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 40-35, 51-53, 78-72

Ρέτζιο Εμίλια(Μενέτι): Μουσίνι 2, Πολονάρα 24(3), Ντέ Βάλε 7(1), Τέιλορ 15(3), Πέκακεκ 2, Πίνι, Λαβρίνοβιτς 4, Σίλινς 2, Ντιένερ 12(1), Κινκιαρίνι 10(2)

Παρί(Μπέγκνοτ): Φόρντ 21, Ντογέ 5, Λαμπερί, Κοροσίν, Λάνγκ 4, Ονιάνγκ 4, Γκριν 13, Ζαν Μπατίστ Αδόλφ 2, Μουτουάλε, Σανέ 2, Σίλμπ 14(2), Κρίστμας 7(1)

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Σε ένα παιχνίδι με εξέλιξη θρίλερ, η Καντού κατάφερε να φύγει νικήτρια από την Γερμανία επικρατώντας των Άρτλαντ Ντράγκονς με 66-68. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο που οι γηπεδούχοι είχαν ένα +8 (23-15), στην υπόλοιπη διάρκεια του αγώνα το προβάδισμα άλλαζε συνέχεια χέρια. Στο τέλος, όμως οι Γάλλοι αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και τυχεροί παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα. Για τους φιλοξενούμενους διακρίθηκε ο Χόλις με 16 πόντους ενώ για τους “δράκους” ξεχώρισε ο Γρέιβς με 15. Ο πρώην “ερυθρόλευκος”, Γκιόργκι Σερμαντίνι κινήθηκε στα “ρηχά” για λογαριασμό της Καντού σκοράροντας 4 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 33-36, 47-49, 66-68

Άρτλαντ Ντράγκονς(Μακόι): Μακρέι 11(2), Κίνγκ 11, Σγουάρτζ, Ντόρεθ, Χόλστον 4, Σέιφερθ 5, Γκρουνέιντ, Τόμας 11(1), Γκρέιβς 15(3), Χίλ 4, Χόρνερ, Τόπερτ 3(1)

Καντού(Σακριπάντι): Τζόνσον-Όντομ 7(1), Φελντέιν 6, Αμπάς 3(1), Μπλόιζ, Λαγκάνα 13(3), Μπόντι 8, Τζόουνς 2, Σερμαντίνι 4, Χόλις 16(1), Μπούβα, Τζεντίλε 3, Γουίλιαμς 6