Μία νίκη απομένει για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και την Χίμκι για να προχωρήσουν στα ημιτελικά της VTB League. Η ομάδα του Θοδωρή Παπαλουκά (4 π.) επικράτησε της Κράσνε Κρίλια, με 87-78 και η Χίμκι εύκολα, 104-82 της Ρίγα, κάνοντας το 2-0 στη σειρά.

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα έβαλε τις βάσεις για την νίκη νωρίς στο παιχνίδι (29-21 1η περίοδο), πηγαίνοντας στο ημίχρονο προηγούμενη, με 48-38. Στην επανάληψη, η υπεροχή των γηπεδούχων συνεχίστηκε (64-48 3η περίοδος), με την Κράσνε Κρίλια απλά να μειώνει στο 4ο δεκάλεπτο, για το 87-78.

Ο Θοδωρής Παπαλουκάς αγωνίστηκε για 19’, πετυχαίνοντας 4 πόντους (4/4 β.), μοιράζοντας 3 ασίστ και έχοντας 1 κλέψιμο. Πρώτος σκόρερ για την ΤΣΣΚΑ ο Βίκτορ Κριάπα με 16 πόντους (7/14 δίπ., 0/2 τρίπ., 2/3 β.), 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ σε 28’ συμμετοχής.

Για τους ηττημένους ξεχώρισε, ο Τσέστερ Σίμονς με 23 πόντους (8/12 δίπ., 1/5 τρίπ., 4/4 β.), 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 27’ συμμετοχής. Καλός και ο Άαρον Μάιλς με 13 πόντους και 4 ριμπάουντ.