Το 2-0 στην σειρά των τελικών της VTB League έκανε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η οποία επιβλήθηκε της Λοκομοτίβ Κούμπαν, με 64-54. Η οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα από την αρχή του παιχνιδιού και δεν δυσκολεύτηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα. Επόμενο παιχνίδι την Πέμπτη (06/06), αυτή τη φορά στην έδρας της Λοκομοτίβ, που αν χάσει… χάνεται!

Ιδανικό ξεκίνημα για την ομάδα του Έτορε Μεσίνα, καταφέρνοντας να πάρει προβάδισμα 9 πόντων στο τέλος τους 1ου δεκαλέπτου (19-9). Στην περίοδο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, για το 32-22 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, οι παίκτες της Λοκομοτίβ Κούμπαν, έμειναν κι άλλο πίσω στο σκορ (50-36 3η περίοδο), δείχνοντας πως δεν μπορούσαν να απειλήσουν την ΤΣΣΚΑ. Στο 4ο δεκάλεπτο, δεν άλλαξε κάτι, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στη τους νίκη στη σειρά (64-54) και να απομένει ακόμη ένα βήμα για το τρόπαιο της VTB League!

Ο Θοδωρής Παπαλουκάς, αγωνίστηκε για 4′ πετυχαίνοντας 2 πόντους (1/1 δίπ.). Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους, ο Σόνι Ουίμς με 13 πόντους (2/5 δίπ., 3/5 τρίπ.), 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 24’ συμμετοχής. Ακολούθησε ο Νέναντ Κρστιτς, με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Ο Νικ Καλάθης για 2ο συνεχόμενο παιχνίδι βρέθηκε σε μέτρια μέρα, έχοντας 5 πόντους (2/6 δίπ., 0/3 τρίπ., 1/4 β.), 1 ριμπάουντ και 7 ασίστ σε 29′ συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ για την Λοκομοτίβ, ο Ντέρικ Μπράουν με 12 πόντους (6/6 δίπ., 0/1 β.) και 2 ριμπάουντ σε 14’ συμμετοχής.