Δεύτερη νίκη της Βαρέζε του Ντούσαν Σάκοτα (19π.), εναντίον της Βενέτσια, με 81-72, στα πλέι οφ του ιταλικού πρωταθλήματος. Επόμενο παιχνίδι στην έδρα της Βενέτσια, την Τρίτη (14/5) στις 21:30.

Ονειρικό ξεκίνημα στην περίοδο για την ομάδα του Έλληνα, καταφέρνοντας να προηγηθεί με 14 πόντους (15-11 1η περίοδο). Στο 2ο δεκάλεπτο, η Βενέτσια απάντησε με το ίδιο… νόμισμα, βελτιώνοντας την άμυνα της, για το 39-39 του ημιχρόνου! Στην επανάληψη, η Βαρέζε μπήκε λίγο καλύτερα στο παρκέ, κλείνοντας την περίοδο μπροστά στο σκορ, με 58-55. Στο 4ο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι δεν απείλησαν ουσιαστικά, με τους γηπεδούχους να κρατάνε συνεχώς μία διαφορά 5-8 πόντων, για το τελικό, 81-72.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα και εκ των πρωταγωνιστών της Βαρέζε, ο Ντούσαν Σάκοτα με 19 πόντους (2/2 δίπ., 4/7 τρίπ., 3/4 β.) και 2 ριμπάουντ σε 24’ συμμετοχής. Ακολούθησε ο Έμπι Ερέ, πραγματοποιώντας νταμπλνταμπλ, με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για τους ηττημένους ξεχώρισε, Ντιαρά Γιακούμπα με 17 πόντους (3/10 δίπ., 2/3 τρίπ., 6/6 β.) και 8 ριμπάουντ σε 31’ συμμετοχής. Καλός και ο Γιανγκ Άλβιν με 14 πόντους (6/8 δίπ.) και 1 ριμπάουντ.