Η Ενισέι έβαλε δύσκολα στη Λοκομοτίβ Κουμπάν για 30 λεπτά, όμως η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πάτησε… γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο, φτάνοντας στη νίκη με 73-82 σε αναμέτρηση για τη 12η αγωνιστική της VTB League.

Oι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν πολύ ανταγωνιστικοί στο πρώτο μέρος, με την ανάπαυλα του ημιχρόνου να βρίσκει το σκορ στην ισοπαλία (40-40). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να αντιμετωπίζουν δυσκολίες και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τη συμπληρωση 30 λεπτών στο παιχνίδι να τους βρίσκει στο +3(62-65), όμως στην τελευταία περίοδο πάτησαν… γκάζι, με το σκορ να διαμορφώνεται τελικά σε 73-82.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μάλκομ Ντιλέινι με 25 πόντους, 4 ασίστ και 4 ριμπάουντ, με τον Άντονι Ράντολφ να προσθέτει άλλους 15. Από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Τιμ Όλμπρεχτ με 24 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Από την άλλη πλευρά,  η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκανε έναν απογευματινό… περίπατο, επικρατώντας εντός έδρας των Μπίσονς με 99-67. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν σχετικά κοντά στο πρώτο μέρος, με την ανάπαυλα του ημιχρόνου να βρίσκει το σκορ στο 50-43. Στην επανέναρξη οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη βελτίωσαν την εικόνα τους, φτάνοντας άνετα στο τελικό 99-67

Πρώταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Μίλος Τεόντοσιτς και Νάντο Ντε Κολό που πέτυχαν από 19 πόντους σε 21 και 17 λεπτά συμμετοχής αντίστοιχα στο παιχνίδι. Από πλευράς Φινλανδών ξεχώρισε ο Ζίνο με 13 πόντους, με τους Κλαρκ και Κοϊβρίστο να προσθέτουν από 12.

Εκτός έδρας ήττα από τη Νίζνι Νόβγκοροντ γνώρισε η Αστάνα με τελικό σκορ 84-80. Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί στο πρώτο μέρος, με την ανάπαυλα του ημιχρόνου να τους βρίσκει στο +4(35-39). Χάρη στο πολύ καλό της τρίτο δεκάλεπτο (21-11 το επιμέρους σκορ στην 3η πρίοδο) η Νίζνι κατάφερε να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού και παρά την προσπάθειες της Αστάνα στα τελευταία λετπα, έφτασε στην επικράτηση με 84-80.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές που είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ήταν ο Βίκτορ Ρουντ με 17 πόντους. Από πλευράς ηττημένων, Τζόνσον και Χέιζ σημείωσαν από 21 και 18 πόντους αντίστοιχα, με τον Πατ Καλάθη να πετυχαίνει νταμπλ-νταμπλ με 13 πόντους (2/7 διπ., 3/5 τριπ.) και 11 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα μέτρησε και 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη σε 36:38“.