Χάρη σε ένα καλάθι του Μπαλμπάι στην εκπνοή της παράτασης, η Εφές πήρε την εντός έδρας νίκη απέναντι στη Μπεσίκτας στον πέμπτο τελικό με 84-82 (κ.α 73-73) και μείωσε σε 3-2 διατηρώντας ζωντανές τις ελπίδες της για το τρόπαιο! Οι γηπεδούχοι του Ηλία Ζούρου ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτηρηση, όμως στο δεύτερο ημίχρονο η Μπεσίκτας θέλοντας να φύγει πρωταθλήτρια από το Σινάν Ερντέμ ανέβασε στροφές με αποτέλεσμα να έχει ένα σταθερό προβάδισμα, προτού το ματς πάει στην παράταση με καλάθι του Βούγιασιτς.

Εκεί καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, μέχρι την ώρα που ο Ντογκούς Μπαλμπάι πέτυχε το νικητήριο καλάθι, σκοράροντας τους μοναδικούς του πόντους στον αγώνα! Γκονλούμ και Βούγιασιτς ήταν οι πρώτοι σκόρερ των νικητών με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ σπουδαία εμφάνιση είχε από τους φιλοξενούμενους ο Ντάγκλι με 19 πόντους και 12 ριμπάουντ.