Αγνώριστη η κυπελλούχος Ιταλίας, Σιένα, υπέστη απρόσμενη ήττα από την προτελευταία Σκαβολίνι με, 78-73, για το παιχνίδι που έκλεισε την 19η αγωνιστική στο ιταλικό πρωτάθλημα.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Top-16 της Ευρωλίγκα, ξεκίνησε το παιχνίδι καλά και προηγήθηκε με 17-16 στην περίοδο. Εκεί ήρθε το… “μπλακ άουτ” για την ομάδα του Λούκα Μπάνκι (36-29 ημίχρονο) και συνεχίστηκε έως και την περίοδο (54-41). Στο τελευταίο δεκάλεπτο προσπάθησε να γυρίσει το παιχνίδι, με 32-24 επιμέρους σκορ αλλά ήταν πλέον πολύ… αργά.

Κορυφαίος για τους νικητές, ο Στίπτσεβιτς με 27 πόντους (4/6 δίπ., 19/20 β., 8 ριμπάουντ), ενώ στράφι πήγε άλλη μια εκπληκτική εμφάνιση του Μπόμπι Μπράουν με 30 πόντους (4/10 δίπ., 5/11 τρίπ., 7/9 β. 4 ριμπάουντ).

Με αυτή την ήττα η κυπελλούχος Ιταλίας, έμεινε αρκετά πίσω στην προσπάθεια της που κάνει, για την πρώτη θέση, στην κανονική διάρκεια του ιταλικού πρωταθλήματος!

Η βαθμολογία μετά απο 19 αγωνιστικές: Βαρέζε 32, Σάσαρι 30, Σιένα 26, Καντού 24, Ρόμα 24, Αρμάνι Τζινς Μιλάνο 24, Βενέτσια 20, Μπρίντιζι 20, Ρέτζια Εμίλια 20, Καζέρτα 16, Βίρτους Μπολόνια 14, Κρεμόνα 14, Μοντεγκρανάρο 12,Αβελίνο 10 Σκαβολίνι 10, Μπιέλα 8