Ζευγάρωσε τις νίκες η Βιλερμπάν (2-1),κερδίζοντας δύσκολα την Λε Μαν με 75-70, παίρνοντας την πρόκριση στα ημιτελικά του γαλλικού πρωταθλήματος. Εκεί θα αντιμετωπίσει την Στρασμπούργκ την επόμενη Πέμπτη (23/05), η οποία απέκλεισε την Ντιζόν, 2-1.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ άσχημα τον αγώνα, δεχόμενοι στην περίοδο 24 πόντους και σκοράροντας μόνο 8. Στην περίοδο, μείωσαν τη διαφορά, για το 32-41 του ημιχρόνου. Η αντεπίθεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στην επανάληψη, όπου με επιμέρους σκορ 21-12, ισοφάρισαν τον αγώνα, σε 53-53. Η ολική ανατροπή και πρόκριση για την Βιλερμπάν, ήρθε στο 4ο δεκάλεπτο, κερδίζοντας με 75-70.

Κορυφαίος για του νικητές, ο Έντουιν Τζάξον με 25 πόντους, 2 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 33’ συμμετοχής. Καλός και ο Άλεξ Άκερ με 15 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Για την Λε Μαν ξεχώρισε, ο Καμ Λονγκ με 23 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 36’ συμμετοχής.