Η Κράσνιε Κρίλια, ήταν η μεγάλη νικήτρια στον πρώτο ημιτελικό του Φάιναλ Φορ του Eurochallenge που διεξάγεται στη Σμύρνη! Επιβλήθηκε της Γκραβελίν, με 81-78. Οι Ρώσοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, με τους Γάλλους να πλησιάζουν στο τέλος, δίχως όμως αποτέλεσμα. Ο 2ος ημιτελικός, ξεκινάει στις 20:00, μεταξύ της διοργανώτριας Πίναρ Καρσίγιακα και της γερμανικής Όλντενμπουργκ. Ο μεγάλος τελικός θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 28/04.

Οι πρωτοπόροι του γαλλικού πρωταθλήματος, προηγήθηκαν 4-0 και 6-5 στο ξεκίνημα του αγώνα, με την Κράσνιε Κρίλια να παίρνει γρήγορα τη σκυτάλη “εγκλωβίζοντας” τους τυπικά γηπεδούχους. Στο 7ο λεπτό, με τρίποντο του Σμιθ βρίσκονταν στο +6 (10-16) και στο τέλος της 1ης περιόδου στο +11, για το 12-23. Στο 2ο δεκάλεπτο, οι Ρώσοι κράταγαν εύκολα το προβάδισμα (22-30 16’, 29-41 18’) και το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες της Γκραβελίν, ήταν να μειώσουν το σκορ, με τζαμπ σουτ του Κένεντι Ουίνστον, σε 34-41 (ημίχρονο).

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, οι Γάλλοι, προσπάθησαν να πλησιάσουν στο σκορ δίχως αποτέλεσμα (41-50 25’). Το κατάφεραν όμως προς το τέλος της 3ης περιόδου, με δύο βολές του Βέιτι, για το 52-53 στο 28ο λεπτό. Το τέλος της 3ης περιόδου βρήκε την Κράσνιε Κρίλια, να κρατά το προβάδισμα, με 58-62. Στο 4ο δεκάλεπτο, το παιχνίδι είχε εξελιχθεί σε πραγματικό ντέρμπι (62-62 33’).

Με λέι απ του Σίμονς, οι φιλοξενούμενοι έπερναν και πάλι διαφορά 7 πόντων (62-69), 5’ λεπτά πριν το τέλος. Η Γκραβελίν μείωσε σε 72-74 με τρίποντο του Μπάικς, 1.30’ πριν το τέλος, σε μία τελευταία προσπάθεια για την νίκη! Οι Ρώσοι όμως με ένα δίποντο του Τόμας και ένα τρίποντο του Κόλινς σιγούρεψαν την παρουσία τους στο μεγάλο τελικό της Κυριακής (81-78)!

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές πραγματοποιώντας μεγάλη εμφάνιση, ο ΟμάρΤόμας με 28 πόντους (10/17 δίπ., 2/3 τρίπ., 2/3 β.), 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 35’ συμμετοχής. Πολύ καλός επίσης, ο Τσέστερ Σίμονς με 16 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Από τους παίκτες της Γκραβελίν, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντουάιτ Μπάικς με 21 πόντους (4/7 δίπ., 2/5 τρίπ., 7/9 β.), 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 36’ συμμετοχής. Πολύ καλός και ο πρώην “πράσινοςΚένεντι Ουίνστον με 18 πόντους (3/3 δίπ., 2/3 τρίπ., 6/6 β.) δίχως όμως να μπορέσει να αποτρέψει την ήττα…