Η Μπαρτσελόνα δε θα μπορούσε να κάνει καλύτερο δώρο στους φιλάθλους της, από την νίκη επί της “αιώνιας” αντιπάλου Ρεάλ και την πρώτη θέση της βαθμολογίας. Οι Καταλανοί επέβαλαν τον ρυθμό τους και έτσι έφτασα στην νίκη με 76-68.

Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 24-22 υπέρ της Μπάρτσα και το ντέρμπι έδειχνε να ζεστένεται. . Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό και πήραν ένα μικρό προβάδισμα πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με σκορ 47-40. Η Ρεάλ προσπάθησε και με αρκετά καλές άμυνες έφερε το ματς στο  58-55 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, οι αντοχές τους δεν ήταν μεγάλες και οι “μπλαουγκράνα” πήραν την νίκη, καθώς ήταν αρκετά σοβαροί στα τελευταία λεπτά του ματς.

Πρώτοι σκόρερ για την Μπαρτσελόνα, που είχε τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν οι Τζάστιν Ντόελμαν και Άντε Τόμιτς με 12 πόντους, ενώ οι Μαρσελίνιο Χουέρτας και Τόμας Σατοράνσκι είχαν από 10 πόντους. Ο Γιόνας Ματσιούλις ήταν ο πρωταγωνιστής της Ρεάλ με 12 πόντους, ενώ ο Γιάννης Μπουρούσης στα 24:46” που αγωνίστηκε είχε 3 πόντους και 5 ριμπάουντ.