Στη Στρασμπούρ ανήκει αποκλειστικά πλέον η κορυφή του γαλλικού πρωταθλήματος, μετά την επικράτησή της ομάδας του Βενσάν Κολέ με 76-70 εκτός έδρας επί της Μονακό!

Η αναμέτρηση ήταν εξαιρετικά αμφίρροπη, με τη Στρασμπούρ να έχει ένα οριακό προβάδισμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (41-44, 20′). Η κατάσταση δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι παγίωσαν μια διαφορά 5-6 πόντων και πήραν τη νίκη στο ντέρμπι κορυφής με τους Μονεγάσκους.

Κορυφαίος των νικητών (16-6 ρεκόρ) ήταν ο Κόλινς με 18 πόντους, με τους Μπομπουά και Κάμπελ να σημειώνουν από 16 πόντους έκαστος. Από τους ηττημένους (15-7), ξεχώρισαν οι Σούλερ και Ουατάρα με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα.