“Φωτιά” στην κορυφή του τούρκικου πρωταθλήματος έβαλε η Τόφας, η οποία έκανε την έκπληξη κι επιβλήθηκε της Μπάνβιτ με 80-73. Οι γηπεδούχοι με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να πάρουν την πολυπόθητη 10η νίκη τους στο πρωτάθλημα και να παραμείνουν ζωντανοί στο κυνήγι των πλέι οφ.

Από την άλλη, συνωστισμό στην κορυφή έφερε το στραβοπάτημα της Μπάνβιτ καθώς αποκτάει πλέον όχι συγκάτοικο αλλά… συγκάτοικους στο ρετιρέ της βαθμολογίας. Γαλατασαράι, Φενέρμπαχτσε και Μπάνβιτ έχουν από 19 νίκες και 3 ήττες ενώ ένα βαθμό πίσω βρίσκεται η Εφές Αναντόλου, με τον ανταγωνισμό και το ενδιαφέρον, όπως καταλαβαίνει κανείς, για την πρώτη θέση να είναι τεράστιο στη γειτονική χώρα.

Κορυφαίος για τους νικητές, οι οποίοι είχαν 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ήταν ο Άλτιντιγκ με 15 πόντους, 4 ασσίστ και 4 κερδισμένα φάουλ σε 30 λεπτά συμμετοχής. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν κι οι Ελονού και Κος, οι οποίοι πέτυχαν αμφότεροι από 12 πόντους.