Με νίκες συνέχισαν οι μεγάλες ομάδες τις Τουρκίας για τα προκριματικά του κυπέλλου, όπου πανηγύρισαν και την πρόκριση τους στην επόμενη φάση του θεσμού. Η Μπεσίκτας συνέτριψε με 85-63 την Αλιάγκα τερματίζοντας 2η στον Β’ όμιλο, ενώ η Γαλατάσαραϊ έκανε τα εύκολα δύσκολα με την Ουσάκ Σπορτίφ αλλά τελικά πήρε την νίκη, με 72-67 και την πρόκριση ως αήττητη στον ίδιο όμιλο. Για τον Δ’ όμιλο, η Ανατολού Εφές του Κώστα Βασιλειάδη (11π., 2ριμπ., 1σ.), επιβλήθηκε άνετα της Μερσίν με 84-71 τερματίζοντας 1η και η Τουρκ Τέλεκομ παρά την ήττα της από την Άνκαρα με 72-68, πήρε την πρόκριση και την 2η θέση.

Το συγκρότημα του Οκτάι Μαχμούτι δυσκολεύτηκε να επιβάλει το ρυθμό του στο ξεκίνημα της αναμέτρησης (17-17 1η περίοδο), καταφέρνοντας όμως να πάει στα αποδυτήρια με διαφορά 3 πόντων (41-38). Στην επανάληψη, η ομάδα του Κώστα Βασιλειάδη ανέβασε την απόδοση της και με επιμέρους σκορ 26-13, διεύρυνε το προβάδισμα της (67-51 3η περίοδος), βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Στο 4ο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, η Μερσίν δεν μπόρεσε να πλησιάσει στο σκορ και η Εφές έφτασε στην τελική επικράτηση, με 84-71.

Ο Κώστας Βασιλειάδης πραγματοποίησε καλή εμφάνιση με 11 πόντους (0/2 δίπ., 2/7 τρίπ., 5/7 β.), 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 31’ συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές, ο Ντούσκο Σαβάνοβιτς με 15 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Για την Μερσίν ξεχώρισαν, ο Πέντραγκ Σαμαρτζίσκι που πραγματοποίησε νταμπλ- νταμπλ, με 20 πόντους, 13 ριμπάουντ και ο Αντουάν Μπάρμπουρ με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στον Γ’ όμιλο της Ευρωλίγκας, Γαλατάσαραϊ, ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση (18-12 1η περίοδο) αλλά στην συνέχεια χαλάρωσε και οι παίκτες της Ουσάκ Σπορτίφ με επιμέρους σκορ 20-13, πήγαν στο ημίχρονο με την ελάχιστη διαφορά του ενός πόντου, 31-32. Η “Γαλατά” όμως στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου αντέδρασε, πέρασε μπροστά στο σκορ (47-41 3η περίοδο) και κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη με 5 πόντους διαφορά (72-67).

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Κάρλος Αρόγιο με 12 πόντους (4/8 δίπ., 1/3 τρίπ., 1/3 β.), 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 29’ συμμετοχής, ενώ ακολούθησαν ο Τζαμόν Γκόρντον (4 ριμπ.) και ο Χουσείν Κόκσα (3 ριμπ.) με 11 πόντους αντίστοιχα.

Για την Ουσάκ Σπορτίφ ξεχώρισε ο Τζάστιν Κάρτερ με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ,3 ασίστ σε 29’ συμμετοχής και ο Ελιά Χόλμαν ο οποίος πραγματοποίησε νταμπλ – νταμπλ με 12 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Η Μπεσίκτας, αντίπαλος του Πανιωνίου στους ομίλους του Γιούροκαπ, μπήκε δυνατά στο παρκέ και με επιμέρους σκορ 24-14 πήρε το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο, κλείνοντας το ημίχρονο προηγούμενη με 17 πόντους διαφορά (46-29). Η επανάληψη είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, μιας και η Αλιάγκα δεν κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ. Η διαφορά μεγάλωσε κι άλλο στην 3η περίοδο (66-46), με αποτέλεσμα να έρθει το άνετο +22 για την Μπεσίκτας (85-63).

Καλύτερος παίκτης του παιχνιδιού ο Κρίστοφερ Φράκλιν με 19 πόντους (4/5 δίπ., 3/7 τρίπ., 2/2 β.), 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 33’ συμμετοχής. Ακολούθησε για τους νικητές ο Τόμισλαφ Ρούζιτς με 13 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Για την Αλιάγκα προσπάθησε Τόρεϊ Τόμας με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και ακολούθησε ο Πέταρ Πόποβιτς με 13 πόντους και 4 ριμπάουντ.