«Υπερηχητική» ήταν η Μπαρτσελόνα στη Μαδρίτη, κερδίζοντας με 91-84 τη Ρεάλ και ούσα πλέον μόνη της στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, πίσω από την πρωτοπόρο Βαλένθια. Το παιχνίδι κρίθηκε σε μεγάλο βαθμό, όταν στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ πραγματοποίησαν επιμέρους σκορ 14-24 και αύξησαν περαιτέρω το ήδη υπάρχον τους προβάδισμα από το ημίχρονο (58-74). Ένα 8-0 από το 62-81 για τους γηπεδούχους, αποτελούσε την ύστατη προσπάθεια του συνόλου του Πάμπλο Λάσο, με ένα καλάθι του Ρίμπας να σταματάει τη «σιγή» των «Μπλαουγκράνα» και ουσιαστικά να κρίνει ολοκληρωτικά τον νικητή του αγώνα.

Ο Τζάστιν Ντόλμαν ήταν εξαιρετικός για τους νικητές, όντας και ο πρώτος τους σκόρερ με 17 πόντους. Ο Τόμας Σατοράνσκι ήταν άξιος συμπαραστάτης του με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ 15 πόντους είχε ο Πάου Ρίμπας. Από τους «Μερένχες», ο Σέρχιο Ροντρίγκες διακρίθηκε με 14 πόντους και τρεις ασίστ, ενώ 13 είχε ο Τζέισι Κάρολ, με τον Γιουλ να προσθέτει 12.