Με ένα «μαγικό» Μίλος Τεόντοσιτς η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κέρδισε τους Μινεσότα Τίμπεργουλφς με 108-106. Αυτή είναι η δεύτερη νίκη στην ιστορία της στις Η.Π.Α με αντίπαλο ομάδα του ΝΒΑ καθώς είχε προηγηθεί η νίκη στο Κλίβερλαντ το 2010. Ταυτόχρονα, το 108-106 επί των Τίμπεργουλφς μέσα στη Μινεσότα αποτελεί την τρίτη νίκη Ευρωπαίων στην αντίπερα όχθη του Ατλαντικού με την Μακάμπι Τελ Αβίβ να το καταφέρνει για πρώτη φορά το 2005 στο Τορόντο.

Ο Σέρβος γκαρντ έκανε τα πάντα για την ομάδα του Ετόρε Μεσίνα καθώς πέτυχε 26 πόντους, μοίρασε 9 ασίστ ενώ πήρε και 5 ριμπάουντ, ενώ με δικές του ελεύθερες βολές οδηγήθηκε το παιχνίδι στην παράταση (96-96) μετά από φάουλ που του έκανε ο Ρώσος, πρώην γκαρντ της ΤΣΣΚΑ, Αλεξέι Σβέντ στα 7” πριν την τελική κόρνα. Λίγο νωρίτερα ο ίδιος (Σβέντ) είχε κάνει το 92-88 (1:18) αλλά μια σειρά δικών του λαθών έδωσαν την ευκαιρία στην «αρκούδα» να οδηγήσει το παιχνίδι στην παράταση.

Ωστόσο η ομάδα του Ιταλού τεχνικού δεν ήθελε πολύ να «αυτοκτονήσει» αγωνιστικά καθώς προηγήθηκε με 42-24, πριν επανέλθουν οι γηπεδούχοι και κλείσουν το ημίχρονο με 50-53. Στο 34′ η ΤΣΣΚΑ ξέφυγε εκ νέου με +12 (77-65) για να επανέλθει εκ νέου η ομάδα του Ρικ Άντελμαν

Κατά την διάρκεια της παράτασης και με το σκορ στο 107-106, ο Τεόντοσιτς είχε 1/2 βολές στα 9” για να αστοχήσουν στο φινάλε οι Σβέντ και Τζέφερς. Αξια αναφοράς είναι επίσης η επανεμφάνιση του Κέβιν Λοβ (9 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ) και το ντεμπούτο του Κέβιν Μάρτιν (16 πόντοι, 5/15 σουτ) για τους “λύκους”, που δεν είχαν τους Μπαρέα, Μπούντιγκερ και Κάνινχαμ.Πρώτος σκόρερ για τους ηττημένους ήταν ο Ντέρικ Ουίλιαμς με 21 πόντους και 9 ριμπάουντ.