Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, η ΑΕΚ «ισοπέδωσε» τη Σάσαρι με 78-58 και πήρε με χαρακτηριστική άνεση την τρίτη της νίκη σε τέσσερις αγώνες για το Basketball Champions League, δείχνοντας πως μπορεί να συνδυάσει το τερπνόν (νίκες) μετά του ωφελίμου (θέαμα).

Κορυφαίος της Ένωσης ήταν ο Ουίλιαμς με 15 πόντους, ενώ ακολούθησαν ο Ντίξον (13π.), ο Ούκιτς (11π., 8 ασ.), ο Μαυροειδής (10π., 6 ριμπ.) και ο Σάκοτα (10π.) Από τη Σάσαρι, ξεχώρισε ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, ΤζόνσονΌντομ με 17π.

Το φιλμ

Η ΑΕΚ ξεκίνησε εκρηκτικά το παιχνίδι, εκτοξεύοντας με το καλημέρα στο +10 τη διαφορά (12-2, 7:34”). Η Σάσαρι αφυπνίστηκε μετά το τάιμ-άουτ του Πασκουίνι, μειώνοντας στους τρεις (12-9, 6:27”), ωστόσο η Ένωση πάτησε εκ νέου το γκάζι κι έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη 27-13 (10′).

Με δύο τρίποντα του Βασιλειάδη κι ένα του Ούκιτς, η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς προηγήθηκε με 36-17 στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου (7:40”), ενώ με νέο καλάθι του Ούκιτς ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (38-17, 6:18”). Σ’ εκείνο το σημείο, η Σάσαρι έβαλε τη μπάλα κοντά στο καλάθι κι έτρεξε 5-0 σερί, δείχνοντας… σημάδια ζωής (38-22, 4:03”). Προς στιγμήν, όμως, καθώς οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, με αποτέλεσμα να προηγηθεί 47-26 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (20′).

Στην επανάληψη, το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο, με την ΑΕΚ να ελέγχει απόλυτα τον ρυθμό και τη Σάσαρι να είναι ανήμπορη να αντιδράσει. Έτσι, μοιραία το προβάδισμα της Ένωσης έφτασε στο +25 στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου (54-29), και διατηρήθηκε με ευκολία ως και τη λήξη της περιόδου (60-38, 30′).

Με κύριο εκφραστή τον Τζόνσον-Όντομ, οι φιλοξενούμενοι έριξαν τη διαφορά κάτω από τους 20 (63-44, 8:17”), με τον Ζντοβτς να καλεί εσπευσμένα τάιμ-άουτ, θέλοντας να αφυπνίσει τους παίκτες του. Πράγματι, οι “κιτρινόμαυροι” βελτιώθηκαν σε άμυνα κι επίθεση κι έτσι ανέβασαν τη διαφορά στους +26 (74-48) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Από εκεί και μετά, στο παρκέ πέρασαν και οι Τσαλμπούρης, Σκουλίδας με την ΑΕΚ να φτάνει εν τέλει με χαρακτηριστική άνεση σε μια ακόμη νίκη στη διοργάνωση της FIBA.

Τα δεκάλεπτα: 27-13, 47-26, 60-38, 78-58

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 11 (8 ασίστ), Σάκοτα 10 (5 ριμπ.), Βασιλειάδης 8, Μιλόσεβιτς 7 (6 ριμπ.), Ντίξον 13, Λαρεντζάκης 2 (7 ριμπ.), Φόλκερ 2, Μαυροειδής 10 (6 ριμπ.), Σκουλίδας, Γουίλιαμς 15, Τσαλμπούρης.

Σάσαρι (Πασκουίνι): Τζόνσον-Όντομ 17, Λέισι 4, Ντεβέκι, Σακέτι 5, Λιντέκα 10 (6 ριμπ.), Σαβάνοβιτς 9, Κάρτερ, Στίπτσεβιτς 5, Ολασένι 3, Μονάλντι 5.