Με το ίδιο νόμισμα… πλήρωσαν τη Μπάμπεργκ και την Όλντενμπουργκ οι γηπεδούχοι! Η Χάγκεν επικράτησε της Μπάμπεργκ, με 95-89 και η Βόννη κέρδισε την Όλντενμπουργκ, με 88-80. Έτσι, η σειρά των δύο ζευγαριών των πλέι οφ της Γερμανίας αποκτά ενδιαφέρον (ισοφάρισαν τις νίκες σε 1-1), με τους πρώτους να παίζουν την Κυριακή στην έδρα της Μπάμπεργκ (20:30) και τους δεύτερους το Σάββατο, στην έδρα της Όλντενμπουργκ (19:00).

Στο πρώτο παιχνίδι, η Μπάμπεργκ είχε την πρωτοπορία αρχικά (23-20 1η περίοδος, 46-51 ημίχρονο). Στην επανάληψη, η Χάγκεν όμως μπήκε εντυπωσιακά στο παρκέ, πραγματοποιώντας ένα επιμέρους σκορ 27-15, για το 73-66 της 3ης περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο, κράτησε το προβάδισμα πανηγυρίζοντας την σημαντική νίκη, με 95-89 και το 1-1 στις νίκες.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους, ο Άνταμ Χες πραγματοποιώντας εκπληκτική εμφάνιση, με 28 πόντους 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 33’ συμετοχής. Για την Μπάμπεργκ ξεχώρισε, Αντόν Γκαβέλ με 21 πόντους 1 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 33’ συμμετοχής.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Βόννη ήταν καταιγιστική από την αρχή (27-12 1η περίοδος), πηγαίνοντας στην ανάπαυλα μπροστά στο σκορ με 15 πόντους (49-34 ημίχρονο). Στην επανάληψη, οι παίκτες της Όλντενμπουργκ έδειχναν να μην μπορούν να διεκδικήσουν την νίκη και το μόνο που κατάφεραν στο 4ο δεκάλεπτο (16-23 επιμέρους σκορ), ήταν να μειώσουν τη διαφορά, για το τελικό 88-80.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές, ήταν ο Κάιλι Ουίμς με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ σε 32’ συμμετοχής. Για την Όλντενμπουργκ ξεχώρισε, Ρόμπιν Σμόλντερς με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ σε 24’ συμμετοχής.