Στην εύκολη εκτός έδρας νίκη έφτασε η Λοκομοτίβ Κούμπαν, του… “μαέστρουΝικ Καλάθη (10π., 3ριμπ., 8ασ.), με 85-63, στην έδρα της Ζαλγκίρις Κάουνας, ισοφαρίζοντας την ημιτελική σειρά στη VTB League, σε 1-1. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοπορία στο σκορ από την αρχή, ανεβάζοντας ακόμη περισσότερο την απόδοση τους στο 2ο ημίχρονο, φτάνοντας στην εύκολη νίκη, με 22 πόντους διαφορά.

Η Λοκομοτίβ προηγήθηκε, 21-16 στην περίοδο και ολοκλήρωσε το πρώτο μισό του αγώνα μπροστά στο σκορ, με 34-38. Στην επανάληψη, οι παίκτες του Εβγκένι Πασούτιν μπήκαν καλύτερα στο παρκέ δείχνοντας πόσο θέλουν να ισοφαρίσουν την σειρά σε 1-1 (επιμέρους σκορ 14-24, 48-62 3η περίοδο). Στο 4ο δεκάλεπτο, η διαφορά διευρύνθηκε κι άλλο, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στην άνετη νίκη, με 85-63.

Ο Νικ Καλάθης ήταν θετικός, με 10 πόντους (2/3 δίπ., 2/4 τρίπ.), 3 ριμπάουντ και 8 ασίστ σε 30’ συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ για τη Λοκομοτίβ, ο εκπληκτικός Ντέρικ Μπράουν με 23 πόντους (11/13 δίπ., 1/1 β.), 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ σε 36’ συμμετοχής. Καλός και ο Βαλερί Λικόντεϊ με 17 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε, ο Ντάριους Λαβρίνοβιτς με 12 πόντους (4/7 δίπ., 4/7 β.), 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 23’ συμμετοχής. Ακολούθησε ο Άντας Γιουσκεβίτσιους με 11 πόντους (1/1 δίπ., 2/3 τρίπ., 3/3 β.) και 2 ριμπάουντ.