Την της νίκη πανηγύρισε η Μπαρτσελόνα του Λουκά Μαυροκεφαλίδη (10 π., 5 ριμπ.), με 73-62, εναντίον της Ρεάλ Μαδρίτης, ισοφαρίζοντας την τελική σειρά του ισπανικού πρωταθλήματος, σε 2-2. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, αλλά δεν κατάφερναν να έχουν μια διαφορά ασφαλείας, με αποτέλεσμα η Ρεάλ να είναι σε απόσταση αναπνοής έως το τέλος (63-61 38’). Ο πρώην Μαδριλένος, Άντε Τόμιτς πραγματοποιώντας νταμπλ – νταμπλ (18 πόντους, 7/9 δίπ., 11 ριμπ.), έδωσε το σύνθημα νίκης για την Μπαρτσελόνα, όπου θα πρέπει να πάρει το “διπλό” την Τετάρτη 19/06 στον 5ο και τελευταίο τελικό της σειράς, αν θέλει να κατακτήσει τον τίτλο της πρωταθλήτριας!

Αναλυτικά, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, παίρνοντας μια διαφορά 6 πόντων στο τέλος της 1ης περιόδου (23-17). Στο 2ο δεκάλεπτο, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο αντέδρασε, πλησιάζοντας στο καλάθι, για το 34-32 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, δεν άλλαξε κάτι, με την Μπαρτσελόνα να κρατά το προβάδισμα (49-45 3η περίοδο).

Στο 4ο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ, ένιωσαν και πάλι την ανάσα των φιλοξενούμενων, με το σκορ του παιχνιδιού 2’ πριν το τέλος, να είναι 63-61. Εκεί, 4 συνεχόμενες βολές για τους γηπεδούχους, δύο του Λόρμπεκ αρχικά (65-61) και του Όλεσον στην συνέχεια (67-62), έδωσαν το δικαίωμα στην Μπαρτσελόνα να σιγουρέψει τη νίκη, με 73-62, ισοφαρίζοντας την σειρά σε 2-2 νίκες.

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση σκοράροντας κρίσημα καλάθια στην 4η περίοδο. Ολοκλήρωσε την αναμέτρηση, με 10 πόντους (5/6 δίπ., 0/1 τρίπ.) και 5 ριμπάουντ σε 10’ συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ και πολυτιμότερος παίκτης για την Μπαρτσελόνα, ο Άντε Τόμιτς πραγματοποιώντας νταμπλ – νταμπλ, με 18 πόντους (7/9 δίπ., 4/8 β.), 11 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 30’ συμμετοχής! Ακολούθησαν ο Λόρμπεκ (3 ριμπ. 1 ασ.) και ο Χουέρτας (3 ριμπ., 6 ασ.) με 11 πόντους αντίστοιχα.

Για την Ρεάλ Μαδρίτης, πρώτος σκόρερ ήταν ο… αγέραστος Φελίπε Ρέγιες με 10 πόντους (3/5 δίπ., 0/2 τρίπ., 4/6 β.) και 6 ριμπάουντ σε 23’ συμμετοχής. Ακολούθησαν ο Γιουλ με 9 πόντους, 1 ασίστ και ο Ρούντι Φερνάντεθ μακριά από τον καλό του εαυτό, με 8 πόντους και 2 ασίστ.