Καλύτερη ήταν η ομάδα του ομοσπονδιακού μας τεχνικού Αντρέα Τρινκιέρι, για 2ο συνεχόμενο παιχνίδι, επικρατώντας, με 82-80 της Σάσαρι, ισοφαρίζοντας την σειρά 2-2. Η Καντού είχε το προβάδισμα σε όλη την διάρκεια του αγώνα, με την Σάσαρι να μειώνει στο τέλος, δίχως όμως αποτέλεσμα. Επόμενο παιχνίδι στην έδρα της Σάσαρι αυτή τη φορά, την Παρασκευή 17/05 (21:30). Να θυμίσουμε, πως ο νικητής κρίνεται στις 4 νίκες.

Καλύτερο ξεκίνημα για την Καντού, η οποία μπήκε καλύτερα στο παρκέ (21-16). Στο 2ο δεκάλεπτο, η υπεροχή των γηπεδούχων ήταν καθολική και με επιμέρους σκορ, 22-11, κατάφεραν να προηγηθούν, με 43-27 (ημίχρονο). Στην επανάληψη, οι παίκτες της Σάσαρι αντεπιτέθηκαν, μπαίνοντας και πάλι στο παιχνίδι (60-51 3η περίοδο). Στο 4ο δεκάλεπτο, η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι κράτησε το προβάδισμα, με τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν αρκετά, δίχως όμως να καταφέρνουν να πραγματοποιήσουν την ολική επιστροφή. Τελικό, 82-80 και ισοφάριση σε 2-2!

Για άλλο ένα παιχνίδι, ο Τζο Ράγκλαντ ήταν από τους κορυφαίους, με 23 πόντους (4/9 δίπ., 5/6 τρίπ.), 1 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 30’ συμμετοχής. Ακολούθησε, ο Τάιους Άλεξ με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Για την Σάσαρι πρώτος σκόρερ, ο Σάνι Μπετσίροβιτς με 19 πόντους (3/7 δίπ., 2/6 τρίπ., 7/7 β.), 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 18’ συμμετοχής. Καλός και ο Θόρντον με 16 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, σε ένα εκπληκτικό αγώνα, η Ρόμα πήρε σπουδαίο “διπλό” στην έδρα της Ρέτζιο Εμίλια, με 71-68, ισοφαρίζοντας τη σειρά στο 2-2. Το πρώτο ημίχρονο ανήκε στους φιλοξενούμενους (28-38 ημίχρονο), με τους γηπεδούχους να αντεπιτίθενται στην επανάληψη (50-46 3η περίοδο), αλλά την Ρόμα να παίρνει τη νίκη στο τέλος, με 25-18 επιμέρους σκορ! Επόμενο παιχνίδι στην έδρα της Ρόμα, την Παρασκευή 17/05 (21:30).

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν, ο Λουίτζι Ντατόμε με 20 πόντους (3/8 δίπ., 1/6 τρίπ., 11/11 β.), 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 34’ συμμετοχής. Πολύ καλός, ο Τέιλορ Τζόρνταν με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε, ο Τέιλορ Ντόνελ με 19 πόντους (5/10 δίπ., 1/1 τρίπ., 6/9 β.), 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 32’ συμμετοχής.