Αγχωτική νίκη για την Βαρέζε του Ντούσαν Σάκοτα (5 π., 2 ριμπ.) απέναντι στην Σιένα, με 64-62, στο 2ο παιχνίδι της ημιτελικής φάσης του ιταλικού πρωταθλήματος (1-1 νίκες). Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη του την διάρκεια και κρίθηκε με δύο εύστοχες βολές του Μάικ Γκριν στο τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού. Επόμενο παιχνίδι, την Πέμπτη 30/05 21:10, στην έδρα της Σιένα.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν καλά τον αγώνα και μετά το πέρας της 1ης περιόδου, ήταν ισόπαλες, 19-19. Στο 2ο δεκάλεπτο, δεν άλλαξε κάτι και οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με την Βαρέζε να παίρνει το προβάδισμα με 2 πόντους, για το 38-36 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ, κάνοντας ένα σερί 7-0, για να απαντήσει γρήγορα-γρήγορα η Σιένα στο τέλος της 3ης περιόδου, μειώνοντας σε 51-48. Στο 4ο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες ένα λεπτό πριν το τέλος (62-62 39’). Δύο εύστοχες βολές του Μάικ Γκριν στα τελευταία δευτερόλεπτα του παιχνιδιού, έδωσαν τη σημαντική νίκη στη Βαρέζε, με 64-62, ισοφαρίζοντας την σειρά στο 1-1.

Ο Ντούσαν Σάκοτα είχε 5 πόντους (1/2 δίπ., 1/3 τρίπ.), 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 25’ συμμετοχής. Πρώτοι σκόρερ για την Βαρέζε, ο Μάικ Γκριν (6 ασίστ)και ο Μπράιαντ Ντάνστον (9 ριμπ.) με 13 πόντους αντίστοιχα.

Για την Σιένα, πρώτος σκόρερ ο Ντάνιελ Χάκετ με 17 πόντους (7/11 δίπ., 1/1 τρίπ., 0/1 β.) και 5 ριμπάουντ σε 28’ συμμετοχής. Ακολούθησε ο Μπόμπι Μπράουν με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ.