Την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα της ACB έκανε η Μπαρτσελόνα, αφού δεν κατάφερε να  ξεπεράσει το εμπόδιο της Μπιλμπάο, χάνοντας με σκορ 92-79.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε μία πολύ κακή εμφάνιση στην έδρα της Μπιλμπάο και βρέθηκε από την αρχή του αγώνα να κυνηγάει στο σκορ.

Στο ξεκίνημα του αγώνα η Μπιλμπάο μπήκε πολύ δυνατά καταφέρνοντας να εγκλωβίσει τους φιλοξενούμενους που έδειχναν να τα χουν χαμένα. Χαρακτηριστικό είναι και το σκορ των πρώτων λεπτών 27-4! Στην συνέχεια όμως οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα κατάφεραν να βρουν τα πατήματά τους μέσα στο παρκέ και σιγά σιγά ροκάνισαν τη διαφορά φτάνοντας στο ημίχρονο στο -4(38-34).

Στην επανάληψη, όμως, οι γηπεδούχοι συνεχίζοντας την καλή τους άμυνα και βρίσκοντας παράλληλα πολλές λύσεις στην επίθεση άνοιξαν και πάλι τη διαφορά φτάνοντας τελικά σε μία άνετη νίκη με σκορ 92-79.

Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Σκοτ Μπάμφορθ και Άλεξ Μουμπρού έχοντας από 25 πόντους ο καθένας, ενώ για την Μπαρτσελόνα πρώτος σκόρερ ήταν ο Ταιρίς Ράις με 29 πόντους.

Ο Στράτος Περπέρογλου δεν ήταν σε καλή μέρα καθώς στα 21:31 λεπτά συμμετοχής του είχε μόλις 3 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ ο Σάσα Βεζένκοφ σε 15 λεπτά συμμετοχής είχε 5 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Την ξέφρενη πορεία της στο ισπανικό πρωτάθλημα -τέσσερις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια-συνέχισε η Τενερίφη του Γιώργου Μπόγρη, παίρνοντας εκτός έδρας νίκη με 78-73 εκτός έδρας κόντρα στην Μπανταλόνα.

Ο Έλληνας σέντερ είχε 6 πόντους (3/7 2π.) σε 16:51”, με κορυφαίο όλων να ήταν ο Ντόρνεκαμπ με 28 πόντους.

Δεκάλεπτα:27-18, 38-34,68-60,92-79