Οι Καταλανοί φιλοξένησαν την τελευταία και πιο αδύναμη της Ισπανικής λίγκας Μανρέσα δείχνοντας από νωρίς τις διαθέσεις της! Από την άλλη η Ρεάλ δεν κατάφερε να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα στην έδρα της Ουνικάχα γνωρίζοντας ήττα με 82-78.

Μπαρτσελόνα – Μανρέσα: 92-72

Ουνικάχα – Ρεάλ Μαδρίτης: 82-78

Νίκη “οξυγόνο” για την Μπαρτσελόνα που με κυρίαρχους τους Βεζένκοφ και Έρικσον διέσυραν την αδύναμη Μανρέσα στο Παλάου. Ο Μπαρτζώκας λόγω των υποχρεώσεων της ομάδας στα ημιτελικά του Κυπέλλου, χρησιμοποιήσε κυρίως αναπληρωματικούς παίχτες όπως: Όλεσον, Βεζένκοφ, Μανφορντ. Με το δυναμικό ξεκίνημα των Ράις, Τόμιτς, και Όλεσον που βομβάρδιζαν συνέχως το αντίπαλο καλάθι η ομάδα της Μπαρτσελόνα έχτισε διαφόρα από νωρίς σκοράροντας 33 πόντους στην πρώτη περίοδο. Ο έμπειρος “μαέστρος” των Καταλανών Ράις οργάνωσε πολύ σωστά την ομάδα βρίσκοντας τις σωστές επιλογές στους Τόμιτς και Ντιανέ. Η Μανρέσα έδειχνε αδύναμη να αντιδράσει με αποτέλεσμα στο τελευταίο δεκάλεπτο η Μπαρτσελόνα να παίρνει μαζικές επιθέσεις, και να κυκλοφορεί άψογα την μπάλα με πολλά εύστοχα τρίποντα και σουτ μέσης απόστασης. Τελικό αποτέλεσμα 92-72 και ανάσα για τον Μπαρτζώκα και την ομάδα του.

Από την άλλη η Ρεάλ ταξίδεψε στην έδρα της Ουνικάχα με στόχο την νίκη που θα της έδινε βαθμολογική διαφορά και άνεση ενόψει συνέχειας. Δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα. Τους διέλυσε ο Νέντοβιτς με 25 πόντους αλλά και ο Μπρουκς με 17. Από την μεριά της Ρεάλ ξεχώρισαν οι Ράντολφ και Γιουλ με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα.