Η Μπαρτσελόνα των πολλών απουσιών και προβλημάτωνν και μετά από ένα πολύ δύσκολο διήμερο στην Ευρωλίγκα λόγω της ήττας από τον Ολυμπιακό και την συντριβή από την Ρεάλ Μαδρίτης, επέστρεψε στις νίκες στο Ισπανικό Πρωτάθλημα μετά την εντός έδρας επικράτηση απέναντι στην Εστουντιάντες με 92-80.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έκαναν ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο επιθετικά και σημείωσαν συνολικά 51 πόντους(51-32). Αυτό είχε ως αποτέλεσμα από πολύ νωρίς ο νικητής του αγώνα να είχε κριθεί. Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι και μάλιστα η διαφορά υπέρ των γηπεδούχων ανέβηκε λίγο παραπάνω (71-49). Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι «ξέσπασαν» επιθετικά και σκόραραν 31 πόντους, αλλά η διαφορά ήταν πολύ μεγάλη για να μπορέσουν να διεκδικήσουν την νίκη. Τελικό σκορ 92-80 με τους Καταλάνούς να ανεβάζουν το ρεκόρ τους στο 7-1.

Κορυφαίοι παίκτες της ομάδας του Έλληνα κόουτς ήταν ο Έρικσον με 18 πόντους (4/6 τρίποντα) κι 4 ασίστ, ο Τόμιτς με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Βεζένκοφ με 12 πόντους (4/6 σουτ) και 5 ριμπάουντ. Επίσης ο Στράτος Περπέρογλου σε 13 λεπτά είχε 8 πόντους (3/5 σουτ, 1/5 βολές), 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Από την Εστουντιάντες ξεχώρισε ο Τζάκσον με 25 πόντους (8/15 σουτ) και 5 ριμπάουντ.