Μεγάλη νίκη πέτυχε η Ουνικάχα Μάλαγα εντός έδρας επί της Γκραν Κανάρια με 89-78 χάρη στο εξαιρετικό της τρίτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι έφτασαν τις 2 νίκες σε τέσσερα παιχνίδια Πρωταθλήματος, ενώ οι φιλοξενούμενοι που κατέκτησαν το Ισπανικό Σούπερ Καπ έχουν κατρακυλήσει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, αφού δεν έχουν κάνει ούτε μία νίκησε 4 ματς.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Γκραν Κανάρια ήταν καλύτερη και με όπλο την επίθεση της ήταν μπροστά με +2 (20-18), αλλά στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το ματς και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 37-36 και όλα έδειχναν ένα ντέρμπι στο δεύτερο μέρος. Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου μόνο μία ομάδα υπήρχε στο παρκέ, αφού οι παίκτες του Ζοάν Πλάθα πέτυχαν πολύ εύκολα 30 πόντους και εκτόξευσαν τη διαφορά στο +14 (67-53) και ουσιαστικά κάπως έτσι καθάρισαν το ματς. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Γκραν Κανάρια έκανε την προσπάθεια της να γυρίσει το παιχνίδια, αλλά μέσω της επίθεσης της και όχι της άμυνας της και ηττήθηκε στο τέλος από την Μάλαγα εύκολα με 89-78.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Νέντοβιτς με 23 πόντους και 6 ασίστ και ο Μούσλι που άγγιξε το double double με 10 ριμπάουντ και 8 πόντους. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων ξεχώρισε ο ΜακΚάλεμπ με 12 πόντους και 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 37-36, 67-53, 89-78