Η Μπαρτσελόνα πέρασε με εντυπωσιακό τρόπο από την έδρα της Λαμποράλ Κούτσα με 61-85 και με 3-1 νίκες πήρε την πρόκριση στους τελικούς των Playoffs της ACB όπου θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας την Ρεάλ Μαδρίτης.

Οι Καταλανοί από το πρώτο ημίχρονο έδειξαν τις διαθέσεις τους και έχοντας καταπληκτική απόδοση στην επίθεση σημείωσαν 47 πόντους και πήραν προβάδισμα 16 πόντων (31-47) όταν οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι αφού οι γηπεδούχοι έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν και έτσι η Μπαρτσελόνα κρατούσε έυκολα την διαφορά πάνω από το +15 και μάλιστα στο τέλος του δεκαλέπτου το σκορ ήταν 48-66. Και στην τελευταία περίοδο του αγώνα δεν άλλαξε απολύτως τίποτα με την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ να μην χαλαρώνει ούτε σε μία φάση και να παίρνει πανηγυρικά την νίκη και μαζί την πρόκριση στους τελικούς με 63-85.

Πρωταγωνιστής των φιλοξενούμενων που απόψε έκαναν μία από τις καλύτερες φετινές τους εμφανίσεις ήταν ο Τόμιτς που έκανε νταμπλ-νταμπλ με 15 πόντους (7/11 διπ.), 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Επίσης σε πολύ καλό βράδυ βρέθηκαν ο Όλεσον με 12 πόντους (3/3 σουτ, 4/4 βολ.) και 2 ριμπάουντ και ο Σατοράνσκι με 11 πόντους (5/10 σουτ), 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ. Από την πλευρά της απογοητευτικής Λαμποράλ προσπάθηαν ο Τιγί με 13 πόντους (5/5 βολ,4/6 σουτ) και 5 ριμπάουντ και ο Χάνγκα με 10 πόντους (5/10 σουτ) και 6 ριμπάουντ. Επίσης ο Γιάννης Μπουρούσης δεν βρέθηκε σε καλό βράδυ και σε 20′ συμμετοχής είχε 5 πόντους (1/7 σουτ), 11 ριμπάουντ και 2 ασίστ.