Στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 11ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος η Βαλένθια επικράτησε με ιδιαίτερη ευκολία της Μπιλμπάο με σκορ 83-61.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν από την αρχή δυνατά στην αναμέτρηση, με την Μπιλμπάο όμως να εμφανίζεται αρκετά ανταγωνιστική στο πρώτο ημίχρονο, καταφέρνοντας να μείνει κοντά στο σκορ. Στην επανάληψη η Βαλένθια ανέβασε ρυθμούς, και κάνοντας ένα καταπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο σφράγισε τη νίκη.

Για τις «νυχτερίδες» ξεχώρισε ο Ουίλ Τόμας με 15 πόντους, 14 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για τους ηττημένος πολύ καλό παιχνίδι έκανε ο Σκοτ Μπάμφορθ, ο οποίος σημείωσε 17 πόντους, μάζεψε 5 ριμπάουντ ενώ μοίρασε και 4 ασίστ.

Στον άλλον αγώνα της ημέρας η Ομπραντόιρο έκανε την τέταρτη νίκη της στο πρωτάθλημα, κερδίζοντας την Μπανταλόνα με σκορ 80-67. Ανεβάζοντας ρυθμούς στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σταματήσουν την Μπανταλόνα και να πανηγυρίσουν την επικράτηση.