Νίκες με εμφατικό τρόπο περιελάμβανε η 26η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος για την Ρεάλ Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα που ξεπέρασαν αμφότερες του 100 πόντους.

Συγκεκριμένα η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε μια άνετη νίκη αφού επικράτησε εντός έδρας με 104-76 σκοράροντας 17 τρίποντα (!) απέναντι στην Μπιλμπάο. Στα πρώτα πέντε λεπτά του παιχνιδιού η Μπιλμπάο ανταποκρινόταν στις απαιτήσεις του παιχνιδιού όντας και μπροστά στο σκορ(8-13) αλλά 3 τρίποντα του Γιουλ μέσα σε ένα λεπτό άλλαξε την κατάσταση με την Ρεάλ να μην αφήνει το πόδι από το γκάζι και να προηγείται με 7 πόντους στο ημίχρονο(46-39), με 12 πόντους στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου(73-61), ενώ το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν και το τελειωτικό χτύπημα για τους φιλοξενούμενους αφού με 31-15 επιμέρους σκορ τελείωσε το ματς με μια σπουδαία εμφάνιση και νίκη από τους Μαδριλένων.

Η Μπαρτσελόνα είχε εξίσου εύκολο μεσημέρι καθώς επικράτησε με 102-65 της Ανδόρας του Θανάση Αντεντοκούνμπο. Καταλυτικό στατιστικό για την εύκολη επικράτηση ήταν τα 14 τρίποντα της ομάδας από την Βαρκελώνη καθώς και το ασύλληπτο τέταρτο δεκάλεπτο όπου σκόραρε 39 πόντους έναντι 21 πόντων της Ανδόρας. Βέβαια η αρχή είχε γίνει από τις αρχές του δεύτερου μέρους όπου η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με 19 πόντους βάζοντας τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση.