Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα η Τενερίφη συνέχισε την τρελή της κούρσα στην φετινή ACB νικώντας εύκολα την Φουενλαμπράδα με 85-61 για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η Τενερίφη, η οποία αντιμετωπίζει μέσα στη βδομάδα τον ΠΑΟΚ για τους “16” του Τσάμπιονς Λιγκ δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στην Φουενλαμπράδα και έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Τιμ Αμπρομάιτις με 12 πόντους και 9 ριμπάουντ πήρε μία ακόμα νίκη. Θετική ήταν και η εμφάνιση του Γιώργου Μπόγρη, ο οποίος πέτυχε 6 πόντους, ενώ μάζεψε 3 ριμπάουντ και μοίρασε μία ασίστ. Μόνος επιζών από την ήττα της Φουενλαμπράδα ο Ίαν Ο’ Λίρι που πέτυχε 12 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα:

13-15, 16-44, 45-65-61-85

Θετικό αποτέλεσμα όμως γνώρισε και ένας άλλος Έλληνας της ACB, ο Φώτης Κατσικάρης, με τη Μούρθια να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα κόντρα στην Ρεάλ Μπέτις κερδίζοντας με 92-80. Η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη ήταν καλύτερη συνολικά στον αγώνα και έχοντας σε μεγάλη βραδιά τον Νεμάνια Ράντοβιτς με 22 πόντους και 6 ριμπάουντ πήρε τη μεγάλη νίκη, φτάνοντας το ρεκόρ 6-14 και μειώνοντας από τη σημερινή αντίπαλο τη διαφορά, που έχει 7-13.

17-17, 45-31, 76-51, 92-80

Τέλος η Μπαρτσελόνα του Γιώργου Μπαρτζώκα γνώρισε μία ακόμα ήττα, αυτή τη φορά από την Εστουδιάντες, με το παιχνίδι να οδηγείται αρχικά στην παράταση με το σκορ να είναι στο 74-74 και τελικά τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με 83-81. Οι “Μπλαουγκράνα” παρότι είχαν την τελευταία επίθεση δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο καλάθι με αποτέλεσμα να γνωρίζουν μία ακόμα ήττα.

Εκπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Έντγουιν Τζάκσον πετυχαίνοντας 32 πόντους, ενώ από την πλευρά των ηττημένων που έμειναν στο 14-6, ο Τόμιτς πέτυχε 18 πόντους και ο Κόπονεν 15 ενώ μοίρασε και 6 ασίστ. Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Στράτος Περπέρογλου με 8 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ πέτυχε μόλις 2 πόντους και μάζεψε 1 ριμπάουντ σε 15′ λεπτά συμμετοχής.

18-19, 33-35, 56-62, 74-74, 83-81