Η Μπασκόνια τα βρήκε σκούρα κόντρα στη Σαραγόσα, ωστόσο έστω και με τη βοήθεια της παράτασης κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των φιλοξενούμενων με 101-92 (87-87 κ.α.).

Η αναμέτρηση ήταν εξαιρετικά αμφίρροπη μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας, όπου με δύο εύστοχες βολές του Λάρκιν η Μπασκόνια ισοφάρισε σε 87-87 στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί, οι Βάσκοι δεν άφησαν περιθώρια στους φιλοξενούμενους και ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή της πήραν τη νίκη.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Μπομπουά με 22 πόντους, ενώ ακολούθησαν ο Μπαρνιάνι (17π., 8 ριμπ.), ο Χάνγκα (16π.) και ο Λάρκιν (14π., 9 ασ.). Από πλευράς Σαραγόσα, εκπληκτικός, αλλά όχι αρκετός, ήταν ο Γέλοβατς με 30π.

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα (ισοβαθμώντας με τη Μπαρτσελόνα) παρέμεινε η Ρεάλ, παίρνοντας σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Γκραν Κανάρι με 76-68. Οι “Μαδριλένοι” δυσκολεύτηκαν για περίπου τριάντα λεπτά, όμως ανέβασαν “στροφές” στο τέταρτο δεκάλεπτο (21-12 επιμέρους σκορ) κι έτσι πήραν μια πολύτιμη εκτός έδρας νίκη.

Γιουλ (13π., 7 ασ.), Αγιόν (12π.) και Νοτσιόνι (12π., 7 ριμπ.) ήταν οι πρωταγωνιστές της ομάδας του Πάμπλο Λάσο, ενώ από τη Γκραν Κανάρια  ξεχώρισε ο Κούριτς με 15π.