Ολοκληρώθηκε η 2η αγωνιστική του Ιταλικού Πρωταθλήματος με δύο παιχνίδια να έχουν ελληνικό ενδιαφέρον, με την Βενέτσια του Μάικ Μπράμος να κερδίζει εντός έδρας την Κάπο ντ΄Ορλάντο με 84-69 και την Βαρέζε που είναι αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο Basketball Champions League να νικάει πολύ εύκολα την Καζέρτα με 93-74.

Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στην Ευρώπη, δεν ήταν καλή στην άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο και αντιμετώπισε προβλήματα (20-23), όμως στη δεύτερη περίοδο ανέτρεψε την κατάσταση, αφού βρήκε ρυθμό μέσα από την άμυνα και πήγε μπροστά στο ημίχρονο με 43-35. Το δεύτερο μέρος ήταν παράσταση για ένα ρόλο, με εξαιρετική απόδοση στην επίθεση για τους γηπεδούχους και τους παίκτες της Καζέρτα να μην μπορούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό του ματς. Τελικό σκορ 93-74 με την Βαρέζε να παίρνει μία σημαντική νίκη για τη συνέχεια. Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν ο Τζόνσον με 23 πόντους και ο Εγιένγκα με 22 πόντους και 7 ριμπάουντ. Από την πλευρά της Καζέρτα ξεχώρισε ο Γουάτ με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Στο άλλο ματς με ελληνικό ενδιαφέρον, η ομάδα του Μάικ Μπράμος μπήκε εξαιρετικό στην αρχή του αγώνα (23-15), όμως στη δεύτερη περίοδο η Κάπο ντ΄Ορλάνο γύρισε το ματς και πήγε στο ημίχρονο στο -1 (38-37). Όλα κρίθηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο και γενικότερα στο δεύτερο ημίχρονο που η Βενέτσια βρήκε ρυθμό σε άμυνα και επίθεση και αφού συνολικά σημείωσε 46 πόντους πήρε εύκολη νίκη με 84-69. Καλύτεροι για τους γηπεδούχους ήταν ο Χέινς με 16 πόντους και 4 ασίστ και ο Ετζίμ με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Έλληνας γκαρντ/φόργουορντ σημείωσε 11 πόντους και μοίρασε 3 ασίστ. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Άρτσι με 18 πόντους και 5 ριμπάουντ.