Μεγάλη νίκη για την Ρέτζιο Εμίλια επί της Αρμάνι Μιλάνο με 81-76 που ισοφάρισε  την σειρά σε 2-2 και πλέον η μάχη για τον τίτλο,καλά κρατεί.

Στην πρώτη περίοδο oι ομάδες ήταν σε απόλυτη ισορροπία και δεν κατάφερε καμιά από τις τις δύο να ξεφύγει στο σκορ. Άλλωστε η μεγαλύτερη διαφορά ήταν  5 πόντους  για την Ρέτζιο Εμίλια (21-16) όμως η Αρμάνι αντέδρασε γρήγορα και έκλεισε την περίοδο προηγούμενη με 21-22.

Η εικόνα στην δεύτερη περίοδο δεν άλλαξε, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν…χέρι χέρι.Καμία δεν κατάφερε να ξεφύγει και δεν υπήρχαν μεγάλες διακυμάνσεις στο σκορ.Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 41-39 για τους γηπεδούχους.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρέτζιο Εμίλια  μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε ακόμα και με 7 πόντους(52-45),όμως οι φιλοξενούμενοι δεν την άφησαν να ξεφύγει και η τρίτη περίοδος έκλεισε με σκορ 59-55.
Από ότι φαίνεται οι δυο ομάδες το καλύτερο το κρατούσαν για το τέλος αφού στο τέταρτο δεκάλεπτο. Λαφαγιέτ και Σίμον  ευστόχησαν σε τρίποντο και έφεραν την διαφορά στον πόντο(73-72), ωστόσο το κάρφωμα του Πολλονάρο 6΄΄  πριν την λήξη του ματς και οι και οι δύο χαμένες βολές του Σάντερς έδωσαν την νίκη στην Ρέτζιο Εμίλλια.
Πρωταγωνιστές για την Ρέτζιο Εμίλλια ήταν οι Αραντόρι, Λαβρινόβιτς με 15π και ΝτελαΒάλε με 13π. Από την Αρμάνι ξεχώρισε ο Σάντερς με 21π,ενώ ιδιαίτερα άστοχος ήταν ο Τζεντίλε (1/8 2π., 1/2 3π)

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 20-17, 18-16, 22-21