Η δεύτερη μέρα της τέταρτης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Ιταλίας φτάνει στο τέλος της, με τα δύο αποτελέσματα που ξεχώρισαν να είναι η νίκη της Βαρέζε στην παράταση επί της Μπρίντεζι με 91-81 και η νίκη της Ρέτζιο Εμίλια με 85-79 επί της Βενέτσια του Μάικ Μπράμος.

Στο ματς της αντιπάλου του ΠΑΟΚ στο Basketball Champions League, η Βαρέζε δεν ξεκίνησε καλά με την Μπρίντεζι νε προηγείται με 7 πόντους (15-22) και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συντήρησαν με άνεση την διαφορά στο ίδιο επίπεδο (33-40 στο ημίχρονο). Με την έναρξη του δεύτερου μέρους η Βαρέζε κατάφερε να μειώσει σχεδόν την μισή διαφορά και το σκορ έγινε (52-56) και στο τελευταίο μέρος του ματς οι γηπεδούχοι κατάφεραν να στείλουν τον αγώνα στην παράταση (76-76) με τους φιλοξενούμενους να μην είναι τόσο καλοί στο δεύτερο μέρος. Στην παράταση μόνο παίκτες της Βαρέζε υπήρχαν στο παρκέ και με επιμέρους 15-5 πήραν μία μεγάλη νίκη με 91-81.

Καλύτεροι των νικητών ήταν ο Μέινορ και ο Εγιένγκα με 18 πόντους, ενώ ο πρώτος είχε και 6 ασίστ. Από την Μπρίντεζι ξεχώρισε ο Σκοτ με 18 πόντους.

Στο άλλο σημαντικό ματς της ημέρας που ξεχώρισε η Ρέτζιο Εμίλια ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και πήρε ένα μικρό προβάδισμα με 3 πόντους (19-16) και μάλιστα στην δεύτερη περίοδο κατάφεραν να αυξήσουν λίγο περισσότερο τη διαφορά (40-35), παρότι η Βενέτσια ισορρόπησε τον αγώνα. Το τρίτο δεκάλεπτο ουσιαστικά έκρινε το ματς με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν 25 πόντους και να ξεφεύγουν στο +13 (65-52). Στο τελευταίο μέρος του ματς η ομάδαα του Μάικ Μπράμος έκανε την αντεπίθεση της, αλλά δεν κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και έχασε με 85-79.

Κορυφαίοι των γηπεδούχων ήταν ο Τσέρβι με 19 πόντους και ο Αραντόρι με 18, ενώ από την Βενέτσια ξεχώρισε ο Μαγκί με 20 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Μάικ Μπράμος είχε 6 πόντους με 2/3 τρίποντα.