Τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες στο ιταλικό πρωτάθλημα έφτασε η Ρέτζιο Εμίλια, μετά την άνετη νίκη της κόντρα στην Πιστόια με 94-71, ενώ και η Αρμάνι πήρε την νίκη κόντρα στην Καντού με 72-65.

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 24ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος, η Ρέτζιο Εμίλια δεν συνάντησε καμία αντίσταση από την Πιστόια. Οι γηπεδούχοι πήραν από νωρίς τα ηνία του αγώνα και έτσι έφτασαν σε μια εύκολη νίκη, πιάνοντας έστω και προσωρινά την Αρμάνι Μιλάνο (έχει ματς λιγότερο) στην κορυφή.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Αραντόρι με 29 πόντους, ενώ από τους ήττημένους διασώθηκε ο Κζίζ με 15 πόντους.

Την νίκη με 72-65 επί της Καντού πήρε η Αρμάνι, στο παιχνίδι που έκλεισε την αυλαία της 24ης αγωνιτικής στην Ιταλία.

Οι γηπεδούχοι μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο (16-20) ήταν πίσω στο σκορ καθώς από εκεί και πέρα ισοφάρισε και με ένα επιμέρους σκορ 25-9 έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 61-45 και έτσι πήρε στο τέλος και την νίκη.

Ο Αλεσσάντρο Τζεντίλε σημείωσε 19 πόντους, πήρε 5 ριμπάουντ κι έδωσε 2 ασίστ. ενώ εντυπωσιακή ήταν η παρουσία του πρώην σέντερ του Παναθηναϊκού, Εστεμπάν Μπατίστα με 16π. και 13ριμπάουντ