Η Αβελίνο ήταν η νικήτρια της 6ης αναμέτρησης, για την ημιτελική σειρά του ιταλικού πρωταθλήματος, επικρατώντας της Ρέτζιο Εμίλια με σκορ 83-74, ισοφαρίζοντας έτσι σε 3-3 και πλέον όλα θα κριθούν στον 7ο αγώνα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα καταφέρνοντας να ολοκληρώσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +4 (21-17). Όμως στην δεύτερη περίοδο η απόδοσή τους έπεσε και οι παίκτες της Ρέτζιο Εμίλια κατάφεραν να πλησιάσουν, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες(35-35).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αβελίνο ήταν καλύτερη στις λεπτομέρειες και έτσι κατάφερε να στείλει την σειρά στον 7ο αγώνα και να έχει ουσιαστικά μία ευκαιρία ακόμα για να βρεθεί στους τελικούς του ιταλικού πρωταθλήματος.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Ράγκλαντ με 23 πόντους, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Καουκενας με 22.

Δεκάλεπτα: 21-17, 35-35, 60-54, 83-74