Η Αρμάνι Μιλάνο έκανε το 2-0 στην τελική σειρά των Ιταλικών playoffs απέναντι στην Ρέτζιο Εμίλια μετά την εντός έδρας νίκη με 94-73 χάρη στην τρομερή εμφάνιση του Νάντο Τζεντίλε.

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, το οποίο ήταν ιδιαίτερα υψηλό και οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά με 51-46. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ρέτζιο μείωσε προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ λόγω της καλής της άμυνας και πήγε στην τελευταία περίοδο του αγώνα στο -3 (69-63). Όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο η Αρμάνι έπαιξε καταπληκτικό μπάσκετ, δέχθηκε μόλις 11 πόντους και έκανε άνετα το 2-0 στην σειρά με το τελικό 94-73.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των γηπεδούχων ήταν ο Τζεντίλε με 23 πόντους (8/9 διπ, 1/1 τριπ.) και 2 ριπάουντ. Πάντως είχε και βοήθεια από τον εξαιρετικό Σάντερς που είχε 19 πόντους (5/7 διπ.) και 5 ριμπάουντ και τον Καλνιέτις με 14 πόντους (5/8 διπ.), 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Από την πλευρά  των φιλοξενούμενων ξεχώρισαν μόνο ο Ντέλα Βάλε με 20 ποντους (4/8 τριπ.) και 3 ασίστ και ο Ντε Νικόλαο με 12 πόντους (3/5 τριπ.), 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τωρα η σειρά μεταφέρεται στην έδρα της Ρέτζιο Εμίλια όπου θα διεξαχθούν ο 3ος και ο 4ος τελικός την Τρίτη και την Πέμπτη. Εκεί πλέον είτε θα «σκουπήσει» την σειρά η Αμράνι που χρειάζεται 2 νίκες, είτε θα μέινει ζωντανή η Ρέτζιο.