Η Ούνικς Καζάν πέρασε από την έδρα της Λιέτουβος Ρίτας με 75-62 για την 3η αγωνιστική του Α΄ ομίλου της VTB League. Έτσι, η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι διατήρησε το αήττητο στο θεσμό, ενώ οι γηπεδούχοι υπέστησαν την πρώτη τους απώλεια.

Οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του αγώνα συμβάδιζαν στο σκορ, με τους γηπεδούχους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα στο τέλος της 1ης περιόδου (16-14). Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν με ένα επιμέρους σκορ,10-17 να πάνε στα αποδυτήρια στο +5 (26-31). Στην επανάληψη, η ομάδα του Ντιρκ Μπάουερμαν προσπάθησε να πλησιάσει τους φιλοξενούμενους, δίχως όμως αποτέλεσμα για το 45-50 της 3ης περιόδου. Η Ούνικς διατηρούσε την πρωτοπορία στο σκορ και έχοντας σε απίστευτη ημέρα τον Άντριου Γκούντελοκ, διεύρυνε κι άλλο τη διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, φτάνοντας στην άνετη νίκη, με 75-62.

Πολύ καλή εμφάνιση από τον Κώστα Καϊμακόγλου με 18 πόντους (2/6 δίπ., 2/4 τρίπ., 8/10 β.), 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 35’ συμμετοχής, ενώ ο Νίκος Ζήσης ήταν και αυτός θετικός με 7 πόντους (2/4 δίπ., 1/2 τρίπ.), 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 28 λεπτά. Εντυπωσιακός ήταν ο Άντριου Γκούντελοκ για την Ούνικς Καζάν, με 28 πόντους (9/13 δίπ., 2/5 τρίπ., 4/4 β.), 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 32’ συμμετοχής.

Για την Λιέτουβος Ρίτας ο Ανδρέας Γλυνιαδάκης είχε 4 πόντους (1/4 δίπ., 2/2 β.) και 1 ριμπάουντ σε 12’ συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 25’ συμμετοχής.

Σε άλλη αναμέτρηση του Β’ ομίλου της VTB League, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δεν αντιμετώπισε καμία δυσκολία απέναντι στην Αζόβμας, την οποία κέρδισε με 83-69 και διατήρησε το αήττητο της σερί μετά από τρεις αγωνιστικές. Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα βρέθηκε πίσω στο σκορ στην 1η περίοδο (28-25), στη συνέχεια όμως ανέβασε την απόδοση της (43-48 ημίχρονο) και με ένα επιμέρους σκορ 5-20 στην 3η περίοδο έφτασε εύκολα στη νίκη με 14 πόντους διαφορά (83-69).

Πρώτος σκόρερ για την ΤΣΣΚΑ ο Βλάντιμιρ Μίτσοβ με 18 πόντους (6/8 δίπ., 1/2 τρίπ., 3/5 β.), 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ σε 27’ συμμετοχής, ενώ ακολούθησε ο Νέναντ Κρστιτς με 14 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ντέρικ Λόου με 18 πόντους (3/9 δίπ., 3/5 τρίπ., 3/4 β.), 2 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 35’ συμμετοχής.