Η Μανρέσα κέρδισε με 88-71 την Ομπραντόιρο εκτός έδρας και διπλασίασε τις νίκες της στην Liga Endesa. Η ομάδα του Χάρη Γιαννόπουλου (9π., 3 ριμπ.) ανέβασε την απόδοση της μετά την πρώτη περίοδο και έφτασε εύκολα στη νίκη με 17 πόντους διαφορά, απέναντι στον γηπεδούχο Βασίλη Ξανθόπουλο!

Οι δυο ομάδες μπήκαν καλά στο παρκέ (23-22 1η περίοδος), με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν τις επιθετικές λύσεις και να παίρνουν μια μικρή διαφορά τεσσάρων πόντων στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (39-43). Στην επανάληψη, η Μανρέσα ανέβασε την απόδοση της και με επιμέρους σκορ 15-25, έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +14 (54-68). Το πολύ καλό ποσοστό στα τρίποντα για τους φιλοξενούμενους (12/26 46%) έπαιξε σημαντικό ρόλο, με τους παίκτες της Ομπραντόιρο να μην μπορούν να αντιδράσουν στο τέταρτο δεκάλεπτο και να χάνουν για 2η συνεχόμενη φορά στο πρωτάθλημα (88-71 τελικό).

Ο Χάρης Γιαννόπουλος πραγματοποίησε καλή εμφάνιση με 9 πόντους (1/3 δίπ., 1/1 τρίπ., 4/4 β.) και 3 ριμπάουντ σε 17’ συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ο Μάρκους Περ Έρικσον με 18 πόντους (3/3 δίπ., 4/7 τρίπ.) σε 25’ συμμετοχής.

Για την Ομπραντόιρο ο Βασίλης Ξανθόπουλος έμεινε χωρίς πόντο στον αγώνα (0/1 δίπ., 0/1 τρίπ.), μάζεψε 4 ριμπάουντ και έδωσε 2 ασίστ σε 16′ συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους, ο Μάικ Μουσκάλα με 16 πόντους (6/14 δίπ., 4/5 β.), 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 30’ συμμετοχής. Ακολούθησε ο Πάβελ Πούμπρλα και ο Αλμπέρτο Ντε Λα Κρουζ με 12 πόντους αντίστοιχα.