Ο ΠΑΟΚ από το πρώτο λεπτό μέχρι το τελευταίο ήταν πολύ συγκεντρωμένος και καλύτερος από την αντίπαλο του και κέρδισε εύκολα με 85-66. Όλα ουσιαστικά είχαν κριθεί από το πρώτο μέρος που η διαφορά ήταν στο +16 (47-31) με τον Σάιμπερτ να έχει ήδη σημειώσει 15 πόντους. Στην συνέχεια του ματς οι γηπεδούχοι έκαναν απλή διαχείριση, με την Πολωνική ομάδα να μην μπορεί να αντιδράσει. Πλέον ο ΠΑΟΚ έχει ρεκόρ 4 νίκες και 4 ήττες , ενώ η Ρόζα Ράντομ 3-5

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Σάιμπερτ με 22 πόντους (4/8 τρίποντα), 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Κλάντον που έκανε double double με 11 πόντους και 14 ρμπάουντ. Από την Ρόζα Ράντομ ξεχώρισε ο Μπελ με 25 πόντους (6/8 τρίποντα).

Tο φιλμ

Μπορεί το πρώτο καλάθι του ματς να το σημείωσαν οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο, όμως ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ συγκεντρωμένος και με σωστές επιλογές οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου στο 6′ βρέθηκαν στο +10 (18-8) χάρη σε ένα σερί 18-5 με τον Σάιμπερτ να έχει 8 πόντους. Στο 8′ μάλιστα οι γηπεδούχοι πήραν την μεγαλύτερη τους διαφορά στο ματς με 13 πόντους (23-10), ενώ λίγο αργότερα ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 26-10 με τρίποντο του Σάιμπερτ που έφτασε τους 14 πόντους. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ στο +17 (32-15) η οποία ήταν η μεγαλύτερη διαφορά των δύο ομάδων μέχρι στιγμής.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να πηγαίνει την διαφορά στο +20 (35-15) μετά από τρίποντο του Τάιλορ και το ματς να φαίνεται ότι τελειώνει από νωρίς. Οι Πολωνοί κατάφεραν να μειώσουν σε 38-22, αλλά η άμυνα τους δεν τους βοηθούσε να επιστρέψουν στο ματς και να «αγχώσουν» τους παίκτες του κόουτς Μαρκόπουλου. 3 λεπτά πριν το τέλος της δεύτερη περιόδου ο ΠΑΟΚ είχε χάσει τον ρυθμό του στην επίθεση, αλλά η άμυνα του ήταν καλή και αυτό δεν επέτρεπε στους φιλοξενούμενους να μειώσουν κάτω από τους 16 πόντους (40-24). Τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια μετά την λήξη του πρώτου ημιχρόνου με το σκορ στο 47-31.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα οι δύο ομάδες μπήκαν με διάθεση να παίξουν άμυνα και το σκορ έγινε στο 23′ 49-35 με τους Πολωνούς να προσπαθούν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση της νίκης. Οι φιλοξενούμενοι με ένα επιμέρους 4-10 στο τρίτο δεκάλεπτο κατάφεραν μετά από πολύ ώρα να μειώσουν στους 10 (51-41 στο 25′). 3 λεπτά πριν το τέλος της τρίτη περιόδου η διαφορά μειώθηκε στους 8 (53-45), αλλά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε με ένα γρήγορο 4-0 σερί και το σκορ έγινε 57-45. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τους γηπεδούχους στο +11 (63-52).

Το τελευταίο μέρος του ματς ξεκίνησε με τους δύο αντιπάλους να σκοράρουν εκατέρωθεν τρίποντα (66-55) και τον ΠΑΟΚ λίγο αργότερα να αυξάνει το προβάδισμα του στο +13 (68-55), 8 λεπτά πριν το τέλος. Ενώ στο ρολόι έμενα 5 λεπτά για την λήξη οι Πολωνοί έκαναν την τελευταία τους προσπάθεια να γυρίσουν το ματς (70-60) με 5-0 σερί. Με το σκορ στο 74-62 και λιγότερο από 3 λεπτά να απομένουν για το τέλος όλα ουσιαστικά είχαν κριθεί. Τελικό σκορ 85-66 με τον ΠΑΟΚ να παίρνει μία σημαντική εντός έδρας νίκη στο κυνήγι της πρόκρισης.

Τα δεκάλεπτα: 32-15, 47-31, 63-52, 85-66

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 10(1), Τσόχλας 5(1), Κόνιαρης 2, Τέιλορ 5(1), Μιλιένοβιτς 8, Γλυνιαδάκης 9, Καραμανώλης, Σάιμπερτ 22(4), Καμαράς, Πέινερς 4, Μπράιαντ 9(1), Κλάντον 11

Ρόζα: Κάλαχαν 11(1), Βίτκα 2, Μπογιανόφσκι 1, Μπελ 25(6), Ζισκόφσκι 9, Σοκολόφσκι 9, Άνταμς, Μπόζαρεκ, Γέζσκε, Τζάκσον 9