Δεν είναι η πρώτη φορά, που Ζέλικο Ομπράντοβιτς και Ντούσαν Ίβκοβιτς συναντώνται σε τελικό Κυπέλλου. Αυτήν την φορά, απλώς θα υπάρξει η… τουρκική έκδοση, με την Φενέρμπαχτσε να έχει κερδίσει νωρίτερα, έστω κι αν “ίδρωσε”, την Καρσίγιακα, και την Αναντολού Εφές να υποτάσσει προ ολίγου, με 73-88 την Νταρουσάφακα.

Η πρόκριση ήρθε, όντως, πιο εύκολα για την ομάδα των Στράτου Περπέρογλου και Στεφάν Λάσμε, αν και στο πρώτο ημίχρονο η εικόνα ήταν διαφορετική, με την Εφές να είναι μεν μπροστά στο σκορ, τη αντίπαλό της δε να καθίσταται ιδιαίτερα ανταγωνιστική (45-48). Όλα έμελλε, ωστόσο, να κριθούν στην τρίτη περίοδο, όταν το σύνολο του “Σοφού”, είχε επιμέρους σκορ 12-20, αποκτώντας έτσι τον πλήρη έλεγχο του αγώνα. Στο τέλος, δε δυσκολεύτηκε να διατηρήσει το διψήφιο της προβάδισμα, έχοντας άλλη μία φορά κορυφαίο τον Περπέρογλου με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ, την ίδια ώρα που ο Κρίστιτς προσέθετε 14 πόντους.

Ο Τζαμόντ Λούκας ξεχώρισε από πλευράς ηττημένων, με 14 πόντους, ενώ Φάρμαρ και Βίντμαρ σκόραραν από 10.