Με δύο αναμετρήσεις για το ισπανικό πρωτάθλημα είχαμε την εκκίνηση απόψε το βράδυ, της 20ής αγωνιστικής στην ACB. Η Φουενλαμπράδα υποδέχτηκε την Γκραν Κανάρια, με τους φιλοξενούμενους στα τελευταία τρία παιχνίδια να μετρούν μόνο ήττες. “Ξέσπασαν”… σήμερα, με το επιβλητικό 99-66! Από την πρώτη περίοδο φάνηκε πως η αναμέτρηση θα έχει ένα πρωταγωνιστή, με την Γκράν Κανάρια να κλείνει το ημίχρονο προηγούμενη 53-23

Οι βάσεις για την εύκολη νίκη είχαν μπει και με κορυφαίο παίκτη της, τον Ράιαν Τούλσον (15π., 2/5δίπ., 3/3τρίπ., 2/2β., 2ριμπ., 1ασιστ, σε 22′ συμμετοχής) συνεχίζει να εντυπωσιάζει από την πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα.

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς, η Βαγιαδολίδ πήρε νίκη-ανάσα για την συνέχεια του πρωταθλήματος, απέναντι στην Μπανταλόνα, με 69-67. Οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ έως το ημίχρονο (36-39), με τους γηπεδούχους να τρέχουν επί μέρους σκορ 22-12 στην τρίτη περίοδο (58-51).

Προσπάθησε να αντεπιτεθεί η Μπανταλόνα στα τελευταία λεπτά του αγώνα, αλλά πιο ψύχραιμοι  οι γηπεδούχοι κράτησαν την σημαντική νίκη που τους ανεβάζει στο 8-12 ρεκόρ νικών. Κορυφαίος του αγώνα ο Νάτσο Μάρτιν με 22 πόντους, ενώ ξεχώρισε για τους φιλοξενούμενους, ο Όγκνιεν Κούζμιτς με 18 πόντους