Η Κούτχα (το νέο όνομα της Κάχα) Λαμποράλ ήταν η νικήτρια (93-75) στο ντέρμπι του ισπανικού πρωταθλήματος με τη Μπιλμπάο, κλειδώνοντας έτσι τη δεύτερη θέση, πίσω από τη σίγουρη πρώτη Ρεάλ Μαδρίτης. Η ομάδα του Ζαν Τάμπακ ήταν πολύ καλύτερη σε όλο τον αγώνα και με εξαίρεση ένα πεντάλεπτο στο τρίτο δεκάλεπτο, δεν κινδύνεψε σε κανένα σημείο του αγώνα, στέλνοντας το δικό της μήνυμα εν όψει πλέι οφ.

Αντιθέτως, σε κακό βράδυ βρέθηκε η Μπιλμπάο, με τους Έλληνες να κινούνται κι αυτοί σε… ρηχά νερά. Ο Νίκος Ζήσης είχε 7 πόντους σε 23 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο Κώστας Βασιλειάδης έμεινε χωρίς πόντο, αγωνιζόμενος μόλις 9 λεπτά. Η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη έχασε έτσι την ευκαιρία να πιάσει στην τέταρτη θέση τη Βαλένθια και να παραμείνει στο κυνήγι της τρίτης Μπαρτσελόνα. Πλέον, οι γηπεδούχοι θέλουν να εξασφαλίσουν πρωτίστως την πέμπτη θέση, εκεί όπου αυτή τη στιγμή ισοβαθμούν με την εξαιρετική τη φετινή χρονιά Σαραγόσα.

Η Κούτχα Λαμποράλ είχε σε πολύ καλό βράδυ τους Νοτσιόνι (16π), Λάμπε (20π), Σαν Εμετέριο (20π) και Κοζέρ (13π), ενώ σχεδόν κανένας δεν υστέρησε σε μία πειστικότατη εμφάνιση των φιλοξενούμενων. Από την άλλη, οι Πίλεπιτς (19π), Χάμιλτον (16π) και Μουμπρού (13π) έκαναν ότι μπορούσαν για την Μπιλμπάο, αλλά ήταν απελπιστικά μόνοι.

Η βαθμολογία σε 31 αγώνες:
Ρεάλ Μαδρίτης 27-4, Κάχα Λαμποράλ 24-7, Μπαρτσελόνα 20-11, Βαλένθια 19-12, Σαραγόσα 18-13, Μπιλμπάο 18-13, Γκραν Κανάρια 17-12, Ουνικάχα 16-15, Ομπραντόιρο 16-15, Μπανταλόνα 15-16, Κανάριας 15-16, Εστουντιάντες 14-17, Μούρθια 12-19, Βαγιαδολίδ 12-19, Καχασόλ 11-20, Φουενλαμπράδα 11-20, Λαγκούν Άρο 8-23, Μανρέσα 6-25.