Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κέρδισε εκτός έδρας, με 59-54 την Λοκομοτίβ Κούμπαν στον 4ο τελικό της σειράς, έκανε το 3-1 και κατέκτησε την VTB League! Καλύτεροι οι γηπεδούχοι στο 1ο ημίχρονο, με την ρωσική “αρκούδα” να αντεπιτίθεται στο 2ο μέρος (23-13 3η περίοδο) και να κατακτά τον τίτλο. Ο Θοδωρής Παπαλουκάς, μετά το πρωτάθλημα Ρωσίας πανηγυρίζει άλλο ένα τίτλο στο τέλος της καριέρας του, ενώ ο Νικ Καλάθης, μετά το Eurocup, δεν καταφέρνει να διπλασιάσει τα τρόπαια του για φέτος.

Οι παίκτες του Έτορε Μεσίνα, προηγήθηκαν με 2-7 στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, με τους γηπεδούχους να ισορροπούν γρήγορα – γρήγορα και να κλείνουν την περίοδο μπροστά στο σκορ, με 18-12. Στο 2ο δεκάλεπτο, η Λοκομοτίβ διατήρησε το προβάδισμα της, για το 33-27 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, η ΤΣΣΚΑ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, επέβαλε τον ρυθμό της και πέρασε μπροστά στο σκορ με 3 πόντους στο τέλος της 3ης περιόδου (47-50). Στο 4ο δεκάλεπτο, κυριάρχησαν οι σκληρές άμυνες (7-9 επιμέρους σκορ), με τους φιλοξενούμενους να κρατάνε το προβάδισμα έως το τέλος και να φτάνουν στην κατάκτηση της VTB League, με 59-54!

Ο Θοδωρής Παπαλουκάς, έμεινε άποντος (0/2 δίπ., 0/1 τρίπ.), μαζεύοντας 1 ριμπάουντ σε 4’ συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ για την ΤΣΣΚΑ, ο Σόνι Ουίμς με 24 πόντους (6/10 δίπ., 2/6 τρίπ., 6/8 β.) και 1 ριμπάουντ σε 27’ συμμετοχής. Ακολούθησαν ο Άαρον Τζάκσον (5 ριμπ.) και ο Αντρέι Βορόντσεβιτς (9 ριμπ.) με 9 πόντους αντίστοιχα.

Ο Νικ Καλάθης, πραγματοποίησε καλή εμφάνιση, με 11 πόντους (2/4 δίπ., 1/5 τρίπ., 4/8 β.), 4 ριμπάουντ και 7 ασίστ σε 36’ συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ για την Λοκομοτίβ Κούμπαν, ο Ντέρικ Μπράουν με 16 πόντους (7/12 δίπ., 2/3 β.), 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 37’ συμμετοχής.