Με πέντε παιχνίδια συνεχίστηκε απόψε το βράδυ, η 26η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος. Η Λιμόζ του Παναγιώτη Γιαννάκη δεν τα κατάφερε στην έδρα της Ντιζόν, γνωρίζοντας την ήττα, με 80-72. Στην 13η θέση η ομάδα του Έλληνα τεχνικού, με ρεκόρ 10-16, δύο θέσεις πάνω απο την ζώνη του υποβιβασμού και την Μπουλαζάκ (8-18 ρεκόρ).

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η πρωτοπόρος Γκραβελίν δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα απέναντι στην 12η Χάβρη (90-76), ενώ η προτελευταία Μπουλαζάκ, έκανε την έκπληξη στην έδρα της κερδίζοντας την Ροάν, με 67-65. Η 9η Ορλεάν, δυσκολεύτηκε για τρία δεκάλεπτα απέναντι στην τελευταία Πουατιέ, αλλά με επιμέρους σκορ 24-6 στην περίοδο έφτασε τελικά στη νίκη, με 73-67. Τέλος, η 7η Ναντέρ πήρε σπουδαίο “διπλό” στην έδρα της 3ης Σαλόν Σαονέ (86-71), κάνοντας όνειρα 8δας!

Η Λιμόζ μπήκε λίγο καλύτερα στο παρκέ και με την λήξη του 1ου δεκαλέπτου, βρέθηκε μπροστά στο σκορ, με 17-20. Στο 2ο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ 21-15, κατάφεραν να προηγηθούν εκείνοι με 3 πόντους, για το 38-35 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη προσπαθούσε να πλησιάσει στο σκορ, με τους παίκτες της Ντιζόν όμως, στο τέλος της 3ης περιόδου να διευρύνουν κατά 2 πόντους το προβάδισμα τους (57-52). Στο 4ο δεκάλεπτο και με 4′ να απομένουν για την λήξη του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι έφεραν την διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (64-63 36′). Σε εκείνο το σημείο όμως, οι παίκτες της Ντιζόν, με επιμέρους 16-9, “καθάρισαν” το παιχνίδι και βλέπουν… 8δα, μιας και ισοβαθμούν στην θέση με την Παρί και την Ορλεάν (13-13 ρεκόρ).

Για τους νικητές ξεχώρισαν, ο Λελούπ με 22 πόντους και ο Μος πραγματοποιώντας νταμπλ-νταμπλ με 18 πόντους και 13 ριμπάουντ. Για την ομάδα του Έλληνα τεχνικού, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπρόκμαν με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησε ο Γκίπσον με 13 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Τα αποτελέσματα:
Μπουλαζάκ – Ροάν 67-65
Ντιζόν – Λιμόζ 80-72
Ορλεάν – Πουατιέ 73-67
Σαλόν Σαονέ – Ναντέρ 71-86
Χάβρη – Γκραβελίν 76-90

Η 26η αγωνιστική ολοκληρώνεται την Δευτέρα (08/04), με τον αγώνα: ΒιλερμπάνΣτρασμπούργκ.