Την ένατη νίκη πανηγύρισε η Λοκομοτίβ Κούμπαν, στην VTB League, με αντίπαλο την Νίζνι, με 75-74. Ήττα για την ΤΣΣΚΑ, αυτή τη φορά απ’ τη Ζαλγκίρις, με 74-68.

Δυσκολεύτηκαν οι παίκτες του Ευγένι Πασούτιν, φτάνοντας στην νίκη με μόλις ένα πόντο. Οι ομάδες βρίσκονταν στο πρώτο ημίχρονο κοντά στο σκορ (19-17 1η περίοδος), με τους φιλοξενούμενους να περνάνε μπροστά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τέσσερις πόντους (34-38).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την άμυνα τους και κατάφεραν να κλείσουν την περίοδο προηγούμενοι 58-52, βάζοντας τις βάσεις για την νίκη. Οι παίκτες της Νίζνι όμως, με αντεπίθεση διαρκείας στην περίοδο, έφτασαν να διεκδικούν την νίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα του παιχνιδιού. Εκεί τους έλειψε η ψυχραιμία απ’ τις ελευθερες βολές, με την Λοκομοτίβ να φτάνει στην αγχωτική επικράτηση!

Κορυφαίος του αγώνα ο Νικ Καλάθης, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση έχοντας 22 πόντους (7/11 δίπ., 1/2 τρίπ., 5/7 β.), 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, σε 29′ συμμετοχής! Ξεχώρισε για τους φιλοξενούμενους ο Αρτέμ Γιακοβένκο με 20 πόντους.

Η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα συνεχίζοντας τα αρνητικά αποτελέσματα το τελευταίο διάστημα (ήττες απο Ουνικάχα Μάλαγα και Ρεάλ Μαδρίτης στην Ευρωλίγκα), έχασε εντός έδρας (πρώτη ήττα εντός έδρας στην VTB League) απ’ τους Λιθουανούς με 74-68. Η αναμέτρηση ήταν ισορροπημένη στο πρώτο ημίχρονο με τους Ρώσους να προηγούνται 38-33.

Οι Λιθουανοί έχοντας σε καλή ημέρα πολλούς απ’ τους παίκτες της (Ν. Λαβρίνοβιτς 12π., Πόποβιτς 11π., Γιανκούνας 11π.), κατάφεραν να πάρουν μία μεγάλη νίκη επί της ΤΣΣΚΑ, ενώ την ξεπέρασαν και στον βαθμολογικό πίνακα! Κορυφαίος για τους ηττημένους, για άλλο ένα παιχνίδι ο Μίλος Τεόντοσιτς με 13π. (1/2 δίπ., 3/6 τρίπ., 4/6 β.). Τραυματίας παραμένει ο Θοδωρής Παπαλουκάς.

Η βαθμολογία:
Α’ ΟΜΙΛΟΣ: Σπαρτάκ Αγίας Πετρούπολης 9-2,  Σαμάρα 9-3, Χίμκι 9-3, Ούνικς Καζάν 8-4, Αστάνα 7-5, Λιέτουβος Ρίτας 6-6, Ντόνετσκ 4-8, Κάλεβ Ταλίν 3-9, Τουρόφ 3-10, Αζόβμας 2-10

Β’ ΟΜΙΛΟΣ: Ζαλγκίρις Κάουνας 11-1, ΤΣΣΚΑ Μόσχας 11-2, Λοκομοτίβ Κούμπαν 9-4, VEF Ρίγα 8-4, Νίζνι Νοβγκόροντ 7-6, Τρίουμφ 6-6, Ενισέι 5-7, Νίμπουρκ 4-9, Νεπτούνας 2-11, Μινσκ-2006 0-13.