Μία ιστορική στιγμή γράφηκε πριν από λίγο για την Όλντενμπουργκ, στην ίσως ωραιότερη χρονιά της ιστορίας της. Η εν λόγω ομάδα, κατέκτησε προ ολίγου για πρώτη στην ιστορία της, το Κύπελλο Γερμανίας, κερδίζοντας στο «νήμα» την Μπάμπεργκ με 70-72. Οι δύο ομάδες εναλλάχθηκαν στο προβάδισμα, κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης, με την Όλντενμπουργκ να έχει τον έλεγχο στο πρώτο μέρος, και την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι να αντιδρά, προηγούμενη με 54-51 στο τρίτο δεκάλεπτο. Με επιμέρους σκορ 16-21, όμως, στην τελευτία περίοδο, οι τυπικά φιλοξενούμενοι έκαναν την «έκπληξη» και κατάφεραν ένα σπουδαίο επίτευγμα.

Ο Κάσπερ Ουέαρ ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 13 πόντους, σε μία βραδιά όπου βρέθηκαν σημαντικές λύσεις από πολλούς παίκτες, ενώ για την φιναλίστ ο Ουοναμέικερ σημείωσε 19 πόντους.